4 czerwca 2020 r. na Politechnice Opolskiej odbyło się uroczyste zakończenie III edycji ochotniczego przeszkolenia wojskowego studentów w ramach Legii Akademickiej, połączone z rozdaniem zaświadczeń potwierdzających zaliczenie przez studentów części teoretycznej programu. Dodatkową atrakcją tego dnia było zorganizowanie absolwentom Legii z Politechniki Opolskiej przez 10 Brygadę Logistyczną w Opolu Dni Otwartych Koszar.
Podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń absolwenci odebrali gratulacje z rąk rektora Politechniki Opolskiej dra hab. inż. Marcina Lorenca oraz prorektora ds. studenckich i organizacyjnych – prof. dra hab. inż. Tomasza Boczara.
Podziękowania za udział w programie oraz żołnierski uścisk dłoni studenci otrzymali także od współpracujących z Politechniką Opolską Oficerów Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu: ppłk. Andrzeja Maciążka – Szefa Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień, kpt. Tomasza Golca oraz mjr. Romana Kuchtiaka, którego studenci mieli okazję poznać podczas wykładów on-line części teoretycznej Legii Akademickiej. Przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego zapoznali ponadto studentów z dalszym programem Legii Akademickiej w części praktycznej oraz odpowiadali na liczne pytania studentów.
Czas na ćwiczenia wojskowe
Otrzymane przez studentów zaświadczenia uprawniają do odbycia części praktycznej szkolenia, realizowanej w wytypowanych jednostkach wojskowych po uprzednim złożeniu wniosków o powołanie na ćwiczenia wojskowe. Wnioski należy złożyć w Wojskowych Komendach Uzupełnień do dnia 19 czerwca 2020 r.
W tym roku z uwagi na sytuację epidemiczną ćwiczenia wojskowe odbędą się podczas przerwy wakacyjnej podczas jednego turnusu (dwie poprzednie edycje szkolenia praktycznego odbywały się w dwóch turnusach) w następujących terminach:
-
8 – 29 sierpnia 2020 r. – moduł podstawowy zakończony przysięgą wojskową,
-
10 sierpnia – 19 września 2020 r. – moduł podoficerski zakończony egzaminem podoficerskim (w wyniku jego zaliczenia otrzymaniem stopnia kaprala),
-
20 – 26 września 2020 r. – moduł specjalistyczny w specjalności wojskowej cyberbezpieczeństwa dla chętnych i zakwalifikowanych studentów przez Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
Szczegółowe informacje na temat możliwości wykonania testu kwalifikacyjnego, uprawniającego do udziału w dodatkowym szkoleniu specjalistycznym z zakresu cyberbezpieczeństwa (moduł Cyber) dostępne są na naszej stronie internetowej: https://legiaakademicka.po.opole.pl/
Wizyta legionistów z Politechniki Opolskiej w Koszarach
Namiastką czekających studentów ćwiczeń wojskowych w części praktycznej szkolenia Legii Akademickiej była możliwość zwiedzania – po zakończeniu uroczystości wręczenia zaświadczeń – 10 Brygady Logistycznej w Opolu. Wydarzenie to zorganizowane zostało specjalnie dla studentów tej edycji programu Legii Akademickiej w ramach współpracy z 10 Brygadą Logistyczną, która jest jednocześnie jednostką patronacką Politechniki Opolskiej. Podczas wizyty w jednostce absolwenci szkolenia teoretycznego mieli okazję poznać specyfikę służby wojskowej.
Instruktorzy Pionu Szkolenia 10 Brygady Logistycznej przeprowadzili ze studentami zajęcia z podstaw wojskowego survivalu oraz szkolenie ogniowe z wykorzystaniem trenażerów i symulatorów strzelań. Harmonogram Dni Otwartych Koszar obejmował również przygotowaną przez specjalistów z Mobilnego Modułu Przeładunkowego prezentację możliwości Brygady w zakresie realizacji zadań logistycznych, w tym pokaz statyczny i dynamiczny sprzętu przeładunkowego oraz zasady przygotowania mienia do transportu lotniczego do Polskich Kontyngentów Wojskowych.
Studenci odwiedzili także Salę Tradycji 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, gdzie poznali historię jednostki oraz dorobek logistyków. Ważnym elementem wizyty było spotkanie ze specjalistami z Wojskowej Komendy Uzupełnień z Opola, które było okazją do zapoznania się z przebiegiem praktycznego szkolenia w jednostkach wojskowych oraz możliwościami rozwoju zawodowego w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
***
„Legia Akademicka” to ochotnicze szkolenie wojskowe studentów, organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczestnictwo w Programie daje możliwość uzyskania stopnia wojskowego i pełnienia czynnej służby wojskowej. „Legia Akademicka” to także przygoda, szansa na zdobycie dodatkowych umiejętności, rozwijanie własnych zainteresowań. Studenci zapoznają się w trakcie studiów z niełatwym rzemiosłem wojskowym. Najlepsi i najwytrwalsi mogą zostać podoficerami, a w przyszłości oficerami.
Projekt finansowany ze środków MNiSW.