Przedwakacyjne, czerwcowe posiedzenie senatu miało bardzo uroczystą oprawę. Postawiono kolejny krok na drodze do utworzenia centrum badawczo-rozwojowego Instytutu Fraunhofera w Opolu, podziękowano staremu i pogratulowano nowemu samorządowi studenckiemu, uściśnięto dłonie działaczy sportowych, nowo wybranych do centralnych władz związkowych w Polsce, a do tego jeszcze ogłoszono kandydaturę kolejnego doktora honoris causa Politechniki Opolskiej.
Zacznijmy chronologicznie, czyli od gratulacji złożonych – w imieniu całej społeczności przez rektora prof. Marka Tukiendorfa – dr. hab. Rafałowi Tataruchowi, prof. PO z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, który został nowym prezesem Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego oraz Tomaszowi Wróblowi, który objął funkcję wiceprezesa Akademickiego Związku Sportowego.
W obecności prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego podziękowania za kilkuletnią pracę na rzecz studentów odebrała ustępująca przewodnicząca samorządu Dominika Świerczyńska oraz jej zastępcy Mateusz Zając i Mateusz Młyńczak (w żegnanym zarządzie zasiadała także nieobecna na uroczystości Agata Raducka).
W miejsce doświadczonych żaków, którzy myślą już o karierze zawodowej weszli młodsi koledzy: Bartosz Polok – przewodniczący, Alicja Wysocka – zastępca, Klaudia Gogolok – członek zarządu Jagoda Małecka – członek zarządu i nieobecny, bo zdający akurat egzamin Marcel Zając – członek zarządu.
Po gratulacjach przyszła kolej na najważniejszy punkt spotkania – podpisanie umowy z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu. Park, którego prezesem jest naukowiec z politechniki – dr hab. inż. Jarosław Mamala, prof. PO – to nasz stały partner współpracy i na wspólnym koncie mamy już niejeden projekt. Specjalna umowa była jednak potrzebna ze względu na zaplanowane na 6 września otwarcie opolskiej placówki niemieckiego Instytutu Fraunhofera. Centrum badawczo-rozwojowe najbardziej prestiżowej instytucji naukowej wspierającej przemysł w Europie będzie jej pierwszym i jedynym partnerem w Polsce. To trudne zadanie, ale honorowe – powiedział rektor prof. Marek Tukiendorf, który tuż po obradach senatu udał się do Berlina na spotkanie z dyrektorem IF Reimundem Neugebauerem, aby przekazać mu dobre wieści z Opola.
Uporządkowane umową kwestie organizacyjne, zwłaszcza związane z finansowaniem, usankcjonują działalność opolskiego „oddziału IF”, który już bez żadnych, formalnych przeszkód będzie mógł realizować swoje pierwsze zadanie – wart 5 milionów zł grant na opracowanie i wdrożenie lekkiego wspornika dla nowych nadwozi samochodów osobowych (nad produktem będą pracować wspólnie naukowcy politechniki i OPNT oraz inżynierowie z fabryki Tower Automotive Poland).
Prezydent Wiśniewski, który wraz ze swoim zastępcą – Maciejem Wujcem, prezesem PNT oraz rektorem złożył podpis na umowie, nazwał wydarzenie niezwykle ważnym dla całego miasta, które ma szanse stać się miejscem tworzenia technologii i instytucjonalnego wsparcia naukowców.
Jak przekonywał Michał Kramarz, który odpowiada w mieście za kontakty z inwestorami, Opole już dziś jest miastem bardzo atrakcyjnym pod względem gospodarczym i rozwojowym. Jako drugi w Polsce (!) tak zamożny samorząd i jeden z najoperatywniejszych beneficjentów funduszy unijnych w kraju, nasz region ma olbrzymi potencjał. Z zapleczem Fraunhofera zawojujemy świat!
Po podpisaniu umowy i wspólnym zdjęciu z władzami miasta, senatarowie Politechniki Opolskiej wrócili na obrady, aby podjąć jeszcze jedną, ważną uchwałę. Na wniosek Wydziału Mechanicznego senat uczelni zdecydował przyznać najwyższe wyróżnienie akademickie – doktorat honoris causa – profesorowi Eugeniuszowi Świtońskiemu, wybitnemu naukowcowi z dziedziny mechaniki i mechatroniki i przyjacielowi Politechniki Opolskiej, od lat wspierającemu rozwój naukowy jej pracowników.
Senatorowie przegłosowali również uchwały nadające Medale Politechniki Opolskiej, które zostaną wręczone w trakcie inauguracji roku akademickiego. W tym roku wyróżnienia otrzymają: Tomasz Kostuś, poseł RP, kiedyś wieloletni pracownik Politechniki Opolskiej, Adrian Czubak, wojewoda opolski, Henryk Galwas, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej, prof. Jerzy Hickiewicz, Margułan Baimuchan, ambasador Kazachstanu w Polsce.