„ Silny Region – Bezpieczna Polska” – pod tym tytułem właśnie odbyła się sobotnia konferencja, w której wzięli udział naukowcy, samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele rządu. Wielu z nich wskazywało, że rozwój uczelni wyższych jest kluczowy dla Opolszczyzny.
Konferencja „Silny Region – Bezpieczna Polska” zorganizowana przez Marcina Ociepę, wiceministra obrony narodowej oraz Politechnikę Opolską odbyła się w sobotę w auli budynku „Łącznik”. Wzięli w niej udział naukowcy, przedstawiciele Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, służby mundurowe, samorządowcy, reprezentanci trzeciego sektora oraz przedstawiciele rządu: Piotr Bromber, wiceminister zdrowia i Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii. To właśnie bezpieczeństwo zdrowotne i inwestycje bowiem były głównymi punktami konferencji.
– Hasło dzisiejszej konferencji jest ambitne, ale ściśle ze sobą powiązane. Bo zarówno silny region jak i bezpieczna Polska działają jak sprężenie zwrotne. My potrzebujemy bezpiecznej Polski, żeby mogły rozwijać się nasze regiony i kraj, ale bezpieczeństwo Polski wymaga tego, abyśmy mieli silne regiony, które będą generowały wzrost gospodarczy i stwarzały potencjał rozwojowy dla kolejnych pokoleń młodych ludzi, którzy będą elitą tego narodu, jako nauczyciele akademiccy, naukowcy, samorządowcy, przedsiębiorcy czy społecznicy – mówił Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, który przypomniał, że 116. Szpital Wojskowy w Opolu czeka przebudowa, zapowiedział także utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Sercowo-Naczyniowego przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
– W pierwszej kolejności zajmujemy się tym, żeby inwestorzy zdecydowali się zainwestować właśnie w naszym kraju. Rywalizujemy nie tylko z Rumunią, Węgrami, Czechami, Słowacją, ale też Niemcami czy Francją. Nie mogę zdradzić szczegółów, ponieważ obowiązuje mnie klauzula umowna, ale już teraz mogę powiedzieć, że dwie ważne inwestycje będą ulokowane w Opolu i Brzegu – powiedział Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju technologii, który dodał, że obecnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi ponad 200 projektów inwestycyjnych na terenie całej Polski, większość z nich ma szansę być ulokowana na terenach południowych.
Wiceminister Marcin Ociepa podkreślił także rangę uczelni wyższych w regionie. – Musimy traktować uczelnie wyższe jako dobro wspólne naszego regionu. Opole albo będzie miastem akademickim albo powiatowym. Ośrodki, które nie mają uczelni wyższych są ośrodkami, które mają znacznie więcej problemów i trudności. Przede wszystkim z tym, co jest najcenniejsze, czyli ludźmi i kapitałem społecznym – argumentował.
Natomiast Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski przypomniał, że Politechnika Opolska i Uniwersytet Opolski uzyskały świetne wyniki ewaluacji, bardzo dobrze wypadają w rankingach, są coraz częściej wybierane przez kandydatów z całej Polski. – Trafiają tutaj ludzie z bardzo dużym potencjałem. Musimy stworzyć im warunki, aby chcieli tutaj zostać, tutaj lokować swój potencjał – zaznaczył.
Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej zwrócił uwagę, że uczelnia cały czas dostosowuje się do zmieniającej się rzeczywistości. – Uruchamiamy kolejne kierunki studiów, które są nie tylko atrakcyjne dla młodych ludzi, ale także odpowiadają na potrzeby rynku pracy. To np. sport i bezpieczeństwo, unikatowa w skali kraju koncepcja studiów przygotowujących do służby w jednostkach mundurowych a najlepszych z najlepszych do elitarnych jednostek wojska i policji. To także dietetyka i jakość żywności odpowiadająca na problemy zdrowotne społeczeństwa. To również analityka danych w biznesie, których jest coraz więcej i które trzeba uporządkować – wyliczał.
Zwrócił także uwagę na fakt, że dorobek naukowców Politechniki Opolskiej zauważalny jest nie tylko w skali kraju, ale i na świecie. Ranking THE (Times Higher Education), największy, ogólnoświatowy ranking uczelni akademickich obejmujący ponad 100 krajów w ostatniej edycji zaklasyfikował tylko 32 polskie uczelnie. Po raz pierwszy ujęto w nim naszą uczelnię i to na dziewiątym miejscu polskiego zestawienia.
– Żeby nasi naukowcy odnosili sukcesy, potrzebne są odpowiednie warunki do pracy i prowadzenia badań. Dlatego priorytetem dla mnie było rozpoczęcie przebudowy budynku „Lipsk”, a także rozpoczęcie prac związanych z powstaniem Newtona, w którym będą się mieścić laboratoria informatyczne oraz biblioteka – powiedział prof. Marcin Lorenc.