Szereg szkoleń dotyczących m.in. procesów dydaktycznych studentów ze spektrum autyzmu i innymi całościowymi zaburzeniami rozwojowymi czy studentów z niepełnosprawnością oraz chorobami przewlekłymi odbyła kadra dydaktyczna uczelni oraz inni pracownicy. Wszystko po to, aby osoby te czuły się jak najlepiej na Politechnice Opolskiej.
Potrzeby osób niepełnosprawnych najlepiej zna dr Małgorzata Wróblewska, kierownik Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami na Politechnice Opolskiej. To między innymi dzięki jej zaangażowaniu na uczelni zlikwidowano wiele architektonicznych barier, udźwiękowiono strony internetowe, zakupiono także pętle induktofoniczne, skanery biblioteczne, wózki ruchowe, czy Face Controller – komputer sterowany mimiką.
Na uczelni organizowane są także zajęcia i wydarzenia sportowe (jak zawody Olimpiad Specjalnych), nad którymi czuwa dr Justyna Charaśna-Blachucik z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. – Zadowalające jest to, że świadomość i wiedza osób pełnosprawnych na temat funkcjonowania osób mniej sprawnych i z niepełnosprawnością jest w naszym środowisku coraz większa. Cieszę się, ze moja mrówcza praca przynosi efekty. Różnica między ludźmi polega wyłącznie na możliwościach, każdy dobiera je według swoich predyspozycji i zainteresowań, bez względu czy jest pełnosprawny czy nie – podkreśla dr Justyna Charaśna-Blachucik.

Ale to nie wszystko. Politechnika Opolska wzięła udział w projekcie „Dać szansę! Uczelnia na miarę XXI wieku”.
– Głównym celem projektu jest wsparcie zmiany organizacyjnej, podnoszenie świadomości i kompetencji kadry uczelni z zakresu niepełnosprawności poprzez realizację działań mających na celu zapewnienie przez uczelnię dostępności komunikacyjnej administrowanych stron internetowych, narzędzi informatycznych, procedur kształcenia na poziomie wyższym, wprowadzenie do programów kształcenia modyfikacji zapewniających ich dostępność dla studentów z niepełnosprawnościami oraz działań z zakresu dostępności architektonicznej – informuje Agnieszka Nawrocka z Biura Projektów Europejskich Politechniki Opolskiej.
W tym celu, zorganizowano kilkanaście szkoleń dla kadry dydaktycznej, zarządzającej oraz pracowników administracyjnych i technicznych.
Szkolenia te dotyczyły m.in. procesów dydaktycznych studentów ze spektrum autyzmu i innymi całościowymi zaburzeniami rozwojowymi czy studentów z niepełnosprawnością narządu ruchu, wzroku, słuchu, zaburzeniami głosu oraz chorobami przewlekłymi. Zwrócono także uwagę na obsługę osób z wszelkimi rodzajami niepełnosprawności, w tym min. z niepełnosprawnością ruchową.
– W szkoleniach wzięło udział 130 pracowników Politechniki Opolskiej, w tym: 52 przedstawicieli kadry dydaktycznej oraz 15 kadry zarządzającej. Szkolenia prowadzone było przez firmę UTILITIA Sp. z o.o., posiadającą wieloletnie doświadczenie szkoleniowe w dziedzinie szeroko rozumianej dostępności oraz zwiększania świadomości dotyczącej osób z niepełnosprawnościami – wylicza Agnieszka Nawrocka.
Projekt „Dać szansę! Uczelnia na miarę XXI wieku” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
