Zajęcia dotyczące przetwarzania informacji w Internecie, fizjologii wysiłku w sporcie czy żywności przyszłości – to część propozycji Młodzieżowej Politechniki Opolskiej, której trzecia edycja rusza już w grudniu.
Młodzieżowa Politechnika Opolska powstała w odpowiedzi na sygnały absolwentów Dziecięcej Politechniki Opolskiej, która co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
– Dość powiedzieć, że do tej pory mamy ponad siedem tysięcy absolwentów. Ponieważ wiele z tych osób dopytywało o możliwość organizowania kolejnych wykładów dla starszej grupy wiekowej, zorganizowaliśmy także Młodzieżową Politechnikę Opolską – informuje dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.
W tegorocznej edycji jest 180 miejsc, rejestracja odbywa się elektronicznie, ale jak zaznacza Małgorzata Baldysz, kierownik Młodzieżowej Politechniki Opolskiej, jeśli tylko warunki epidemiczne na to pozwolą, zajęcia będą odbywać się w formie tradycyjnej. – Zależy nam, żeby nastolatkowie zobaczyli nasze laboratoria, pracowali w nich, a tym samym poczuli się jak nasi studenci – zapowiada Małgorzata Baldysz. Jak dodaje, wśród propozycji zajęć przygotowano m.in. dotyczące przetwarzania informacji w Internecie, fizjologii wysiłku w sporcie czy żywności przyszłości. Co ciekawe, każde z zajęć będzie odbywać się w innym budynku Politechniki Opolskiej, dzięki czemu słuchacze MPO poznają także samą uczelnię.
– Nasi starsi słuchacze będą również mieli możliwość poznania metod badawczych, które można wykorzystać w życiu. Młodzieżowa Politechnika Opolska to także okazja do przełamania bariery przed nauką przedmiotów ścisłych. Może się okazać, że kierunki techniczne nie są aż tak trudne, jak wydawało się w szkole średniej. Nasi słuchacze będą pogłębiać nie tylko wiedzę techniczną, ale także ekonomiczną i humanistyczną. Przecież humanistyka też jest obecna na uczelni technicznej, przedmioty takie jak komunikacja, psychologia, pedagogika, socjologia, filozofia, ekonomia, zarządzanie pozwalają zrozumieć naukę a także zachowania ludzi – zachęca dr Justyna Charaśna-Blachucik, pełnomocnik rektora ds. Młodzieżowej Politechniki Opolskiej.
W Młodzieżowej Politechnice Opolskiej mogą wziąć udział nastolatkowie w wieku 15-18 lat. Udział w zajęciach jest bezpłatny, zapisy przyjmowane są pod adresem e-mail: mpo@po.edu.pl.