Dyskusją nad nową Ustawą o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z udziałem wiceministra Piotra Muellera rozpoczęły się w Łodzi obrady Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.
Nowe regulacje weszły w życie z początkiem października tego roku. W ich wyniku szkoły wyższe otrzymają większą autonomię, ale nie brakuje też pytań środowiska akademickiego. Uczelnie prowadzą właśnie prace związane z przygotowaniem zapisów nowego statutu, powołania Rady Uczelni czy powołania Przewodniczącego Rady Dyscypliny.
Ze wstępnych propozycji podawanych w toku dyskusji wynika, że prezentowane rozwiązania nie do końca wydawać się będą podobne w uczelniach o różnej wielkości. Czym innym są problemy agregacji tych samych lub zbliżonych dyscyplin, uprawianych dotąd nawet na pięciu wydziałach dużych uczelni, a czym innym jest troska o rozwój pojedynczych, ale autonomicznych dyscyplin na uczelniach mniejszych.
Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf jest zdania, że partykularne rozwiązania będą szybko wypracowywane poprzez powołane do tego komisje oraz poprzez dyskusję na posiedzeniach Senatu naszej Uczelni.
Rektorzy uczelni technicznych dyskutowali również nad propozycją „programu pilotażowego dla kandydatów z Indii na studia w Polsce”. Program ten przygotował prof. Marek Tukiendorf, wiceprzewodniczący KRPUT i jednocześnie Przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP. Program zakłada pomoc uczelni akademickich konsulowi w Indiach w czasie rekrutacji.
W czasie spotkania rozmawiano również między innymi o problemach tworzenia wykazów czasopism i ewaluacji dyscyplin w kontekście interdyscyplinarności badań.