Projekt naszego studenta został wyróżniony platynowym medalem spośród 400 propozycji z 25 państw świata na 9. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2015, największej w kraju imprezie promującej innowacyjność.
Myśląc o wynalazkach raczej rzadko wyobrażamy sobie rozwiązania z dziedziny sanitariatów. Tymczasem jednak – o ile technologie kosmiczne, rewolucyjne farmaceutyki, czy nawet najbliższe zwykłym zjadaczom chleba komputery nie zawsze towarzyszą ludziom w codziennym życiu – o tyle z toalety korzystamy wszyscy!
Aquarius to przenośna czterokabinowa toaleta zasilana panelami fotowoltaicznymi. – opwiada o wynalazku Tomasz Sacała, dziś student budownictwa Politechniki Opolskiej, który na medal zapracował jeszcze w szkole średniej, wraz z kolegą Romanem Czelikiem (obecnie uczniem czwartej klasy Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu) oraz opiekującym się zdolnymi konstruktorami nauczycielem mgrem inż. arch. Jarosławem Gawrysiem.
– Przede wszystkim toaleta ta odróżnia się od konkurencyjnych przepustowością (jednocześnie mogą z niej korzystać 4 osoby, co zmniejsza lub czasem całkowicie eliminuje czekanie w kolejce) oraz zasilaniem poprzez panele fotowoltaiczne, które są w stanie zapewnić oświetlenie zewnętrzne kabiny (panele z nadrukiem ze szkła akrylowego), jak i wewnętrzne oświetlenie wraz z bezdotykową obsługą sanitariatów (woda z baterii, spłukiwanie toalet oraz dozowanie mydła).
Ponadto Aquariusa cechuje innowatorski i elegancki design, higiena oraz wysoki standard sanitarny. Mamy także opracowaną wersję miejską, która idealnie wpasowuje się w eleganckie miejsca w mieście, gdzie jest zapotrzebowanie na toalety. Wersja miejska od wersji ekologicznej różni się tylko kolorami, brakiem nadruku trawiastego oraz podświetleniem paneli ze szkła akrylowego na różne kolory. Aquarius jest to absolutny hit rynkowy.
Dzięki pomocy Parku Naukowo-Technologicznego, w maju toaleta została już opatentowana na terenie całej Unii Europejskiej. Jeśli młodzi wynalazcy znajdą inwestorów, to – kto wie? – może ich eko ,,toi toi” zagości na najbliższych Piastonaliach.
fot. archiwum T. Sacała oraz profil facebook Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu