W hali sportowej II kampusu PO, odbyła się wczoraj jedna z największych imprez sportowo-integracyjnych w regionie: Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami, czyli zawody, w których uczestnicy – każdy na miarę swoich możliwości – rywalizują w ramach kilkudziesięciu konkurencji, pokazując przy tym ducha sportu, jakiego (jak zauważył wicemarszałek Rakoczy) mógłby im pozazdrościć niejeden olimpijczyk!
Uroczystego otwarcia tego wyjątkowego spotkania zawodników, ich opiekunów, wolontariuszy, terapeutów i pracowników Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii dokonała prorektor ds. dydaktyki dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO, a na płycie boiska czekającego już na zmagania 450 sportowców, towarzyszyło jej wielu znakomitych gości: m. in. wicemarszałek Stanisław Rakoczy, prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, dyrektor zakładu karnego w Nysie Mirosław Ligęza oraz gwiazda światowej siatkówki Sebastian Świderski, olimpijczyk i srebrny medalista MŚ w 2006 r., aktualnie prezes kędzierzyńskiej ZAKSY.
Zapraszamy na relację filmową:
Wszyscy życzyli uczestnikom przede wszystkim dobrej zabawy i rzeczywiście – od wzruszającego momentu przedefilowania przez halę i prezentacji wszystkich drużyn aż do zakończenia zawodów – wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili. Aby jednak zapewnić zabawę trzeba się najpierw sporo napracować i właśnie tę pracę – trud organizacji imprezy, kolejny raz podjęła nieoceniona dr Justyna Charaśna – Blachucik z WWFiF wspierana przez męża Janusza, również działacza społecznego.
Oddajmy głos organizatorce, która dzieli się poimprezowymi refleksjami i kieruje słowa podziękowań dla wszystkich przyjaciół zawodów.
dr Justyna Charaśna-Blachucik:
Kolejną trzecią edycję zawodów sportowych z udziałem osób z niepełnosprawnościami można uznać za pomyślną i udaną. W tym roku gościliśmy 450 zawodników z różnych szkół i przedszkoli, Domów Pomocy Społecznej, fundacji i stowarzyszeń województwa opolskiego. Wszystkich zgromadzonych osób w tym dniu było około 1 000 – bardzo duża liczba. Wydarzenie nabiera rozmachu, zdobywa szerszą rzeszę zainteresowanych osób chcących pomagać. Jest coraz więcej uczestników i ludzi dobrej woli, którzy wspierają wydarzenie. Zapotrzebowanie na integrację, społeczne wsparcie i rehabilitację jest ogromne. Organizując tak duże przedsięwzięcie uświadamiamy społeczeństwu idee i cel naszych corocznych spotkań. Chętnych nie brakuje, lecz organizacja i formalności zajmuje bardzo dużo czasu, co nie jest widoczne podczas zawodów.
Podobnie jak we wcześniejszych edycjach został przygotowany program aktywności motorycznej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych o najsłabszych możliwościach, składający się z 25 konkurencji sportowych. Program dla najmłodszych dzieci przedszkolnych oraz turniej hokeja halowego i siatkówki zunifikowanej. Wszystkie dyscypliny cieszyły się powodzeniem, ponieważ każdy uczestnik znalazł coś dla siebie, dla swoich możliwości.
Podczas czynności organizacyjnych korzystaliśmy z doświadczenia członków Olimpiad Specjalnych Polska Opolskie, którzy odpowiedzialni jak co roku za merytoryczną stronę zawodów, pomagali także i teraz. Jest to duże wydarzenie, ponieważ pół roku trwa „wydeptywanie ścieżek”, pisanie pism, wniosków, szukanie środków finansowych. Jest to mój wolontariat…
Mój mąż Janusz jest członkiem Olimpiad Specjalnych, pracuje z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami, więc jego doświadczenie pomogło w organizacji wydarzenia. Czynności organizacyjne tak dużego przedsięwzięcia niestety wchodzą w sferę prywatną i rodzinną. Moja cała rodzina, bliscy i znajomi żyli tym wydarzeniem i dlatego III edycja jak i poprzednie kończy się sukcesem poniekąd rodzinnym. Nie wykonuję tej działalności w ramach swojej pracy, jak na wolontariat przystało, organizuję to wydarzenie w ramach wolnego czasu.
Trenerzy, opiekunowie wspólnie z naszymi studentami z WWFiF dbali o bezpieczeństwo oraz dobrą zabawę zawodników. Pracownicy wydziału i uczelni pomagali pośrednio lub bezpośrednio przed wydarzeniem oraz podczas zawodów.
Organizując dla osób z niepełnosprawnościami zawody sportowe, Wioskę Olimpijską, Program Zdrowotny, obiady, nagrody, medale itp. w głowie rodzi się czasami zwątpienie podczas organizacji, ale gdy zawody się rozpoczynają dreszcze emocji przeszywają nasze ciało wiedząc, że jednak dobrze wykonaliśmy swoją inicjatywę. Podczas zawodów Pan Józef z Jędrzejowa uatrakcyjnia pierwszą uroczystą część rozpoczęcia śpiewając piosenkę Michała Bajora „Nie chcę więcej”.
Po zawodach sądzimy, że warto jest poświęcić się dla drugiej osoby, sprostać procedurom, prosić o wsparcie finansowe, dokonać osobistych wyrzeczeń, by zobaczyć jak inni cieszą się i doceniają naszą pracę. Dla takich osób warto robić takie wydarzenia, a satysfakcja zapewniona.
Studenci jako przyszli nauczyciele oraz fizjoterapeuci, czyli osoby uprawiające zawody społeczne powinni także w ramach studiów mieć kontakt z osobami z różnymi niepełnosprawnościami. Na naszych kierunkach są przedmioty związane ze sportem osób z niepełnosprawnościami i taka forma poznawania dyscyplin powinna być wpisania w program studiów. Dla tych studentów powinno być doświadczeniem, motywacją do pracy.
Dziękuję wszystkim którzy pomogli podczas długiego czasu przygotowań; dr Katarzynie Piechocie, dr Karinie Słonce, dr Katarzynie Sojce-Krawiec, dr Tomaszowi Bohdanowi w organizacji zawodów sportowych z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Podziękowania kieruję także do mojego męża Janusza i członków oraz działaczy Stowarzyszenia Olimpiad Polska Opolskie. Radość i szczęście uczestników, daje nam satysfakcję i motywację do kolejnych edycji. Zaangażowanie nauczycieli i opiekunów przyczyniło się jak co roku do udanego i pomyślnego zakończenia zawodów. Sponsorzy zaoferowali wsparcie finansowe na upominki i nagrody za co również serdecznie dziękujemy.
Przy odrobinie chęci i samozaparcia można wszystkiemu sprostać. Od kilku lat zajmuję się pomocą osobom z niepełnosprawnością, a od trzech organizuję zawody sportowe z ich udziałem i uważam, że jest to świetna sprawa dla nas pełnosprawnych osób jak i dla osób z różnymi dysfunkcjami. Ukończyłam studia podyplomowe w tym kierunku, by zdobywać wiedzę i doświadczenie w zakresie funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Nie jest łatwo zorganizować tak duże przedsięwzięcie, ale takie wydarzenie nie mogą być małe. Moja chęć w zdobywaniu wiedzy w zakresie niepełnosprawności i doświadczenia sprostała temu zadaniu.
Prodziekan dr hab. Cezary Kuśnierz i prorektor dr hab. Krystyna Macek-Kamińska przywitali wszystkich uczestników – zarówno zawodników jak i ich opiekunów, trenerów i tłumnie przybyłych studentów i absolwentów Politechniki Opolskiej, a także mieszkańców miasta i regionu – zawody były bowiem otwarte dla wszystkich zainteresowanych tym wydarzeniem.
Zawody sportowe z udziałem osób z niepełnosprawnościami pt. Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami zostały objęte patronatem honorowym:
JM Rektora Politechniki Opolskiej, Wojewody Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego, Prezydenta Miasta Opola, Prezydent Kędzierzyna-Koźla, Starostwo Powiatowe w Opolu, Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.
PODZIĘKOWANIA:
Pragnę podziękować za wsparcie wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w realizację wydarzenia, bez pomocy których III edycja zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami nie miałyby szans powodzenia. Lista podziękowań jest bardzo długa, ale najserdeczniejsze podziękowania dla osób bez których nie odbyłaby się kolejna edycja;
Rektorowi Politechniki Opolskiej prof. dr hab. inż. Markowi Tukiendorfowi,
Dziekanowi WWFiF dr hab. Zbigniewowi Borysiukowi,
Zastępcy Prezydenta Opola Marcinowi Rolowi,
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej która wspiera nas jako organizatorów oraz swoich zawodników z Kędzierzyna-Koźla, by zaszczycili nas swoją obecnością.
Prezesowi klubu sportowego ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Sebastianowi Świderskiemu oraz wszystkim zgromadzonym osobom na hali sportowej przy ul. Prószkowskiej 76.
Jest to bardzo emocjonujące doświadczenie, dające moc i energię do działania. Takie wydarzenia łączą.