Ponad 120 robotów, 13 konkurencji, Łącznik pękający w szwach od widzów. Robomania, na którą (z radością) cierpią organizatorzy festiwalu, czyli Grupa Robotycznie Opętanych Maniaków, okazała się wysoce zaraźliwa!
Obok GROM-u tę największą w regionie i jedną z ciekawszych w kraju imprez (nie bez powodu polecaną przez czołowy portal branży – Forbot.pl) przygotowała Politechnika Opolska oraz firma Konstruktorzy Robotów.
Sądząc po ogromnym zainteresowaniu festiwalem, zarówno ze strony uczestników, jak i widzów oraz partnerów, przyświecający wydarzeniu cel – popularyzacja nauk technicznych i zaawansowanych technologii poprzez wzbudzenie zainteresowania robotyką, automatyką i elektroniką – został osiągnięty.
Roboty przyjechały do Opola z całej Polski, a także z czeskiego Jesenika i Ostrawy, zamieniając Łącznik w scenerię rodem z filmu science fiction. Spora część z nich, w ramach warsztatów powstała, na miejscu – z butelek po wodzie, z klocków lego i spod igły drukarki 3D.
Drugą już edycję międzynarodowego wydarzenia otworzył rektor Politechniki Opolskiej, prof. Marek Tukiendorf, a towarzyszył mu Tomasz Tomczak – założyciel Konstruktorów Robotów oraz wszyscy prorektorzy – profesorowie Krzysztof Malik, Janusz Pospolita i Krystyna Macek-Kamińska, która wystąpiła nie tylko jako przedstawiciel władz uczelni, ale też jako znana specjalistka od robotyki.
Konstrukcje o najprzemyślniejszych formach (i takich też nazwach), ścigały się ze sobą na torach ziemnych i w przestrzeni powietrznej (po raz pierwszy w Opolu można było zobaczyć zawody dronów), próbowały wypchnąć przeciwnika poza planszę w ringu i walczyły o tytuł najsprytniejszej maszyny pokonując labirynt.
Co kryje się pod określeniami Line Follower, ile może ważyć robot, aby zmierzyć się w Micro Sumo i co musi zrobić z piłką, aby wygrać w kategorii Lego – czyli ,,o co chodzi w poszczególnych konkurencjach” szczegółowo wyjaśniają organizatorzy.
Najwięcej emocji wzbudziły – jak zwykle – konkurencje Free Style, którą wygrał stroszący polimerową sierść Zwierzak oraz Codefusion Sumo, w którym waleczna (żeby nie powiedzieć rozjuszona) Szwagierka zapewniła swojemu konstruktorowi udział w największych i najbardziej prestiżowych zawodach robotycznych na świecie. Nagroda w postaci zaproszenia na imprezę do Japonii tłumaczy zacięcie, z jakim robosumici eliminowali przeciwników!
Grubo po 18.00, kiedy ostatnie roboty opuszczały już Łącznik, szef GROM-u i inicjator całego przedsięwzięcia (a także konstruktor jednego ze zwycięskich robotów) inż. Piotr Śnieżek podsumował: zakończony właśnie Opolski Festiwal Robotów uważam za za wielki sukces, zarówno pod względem organizacji, jak i frekwencji oraz poziomu zawodów i uczestników.
Jeśli robomamia będzie się nadal rozwijać – a wszystko na to wskazuje – pojęcie ,,opolskiego festiwalu” nikomu nie będzie się już kojarzyło z piosenką!
Film z wydarzenia już wkrótce!
Więcej informacji na stronie www.ofr.po.opole.pl
Wyniki:
Lego LineFollower
- Burzyk
- R2-D2
- Falcon
Line Follower Junior
- Sonic
- Smile
- Tiger
Baluff Line Follower
- Pika
- Major
- Dzida
Mini Sumo
- ER Dwa
- Piksel
- Flying mamut
Micro Sumo
- Iryd
- Micro Proton
- Micro Mamut
Lego Micro Mouse
- Zymlok
- Hamster
- Saba
Mini Sumo Junior
- Atom
- Proton
Lego Constructor
- R.U.R. Suprise
- Pani Majster
- Robot 008
Lego Sumo
- MM Robot 2
- Karczownik
- WJ-7
Free Style
- Zwierzak
- R.U.R. Alfa
- Smart
Nagroda Publiczności – Zwierzak
Codefusion Sumo
- Szwagierka
- Cedron
- CEP III