W dniach 1 -3 grudnia br. pracownicy i studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej mieli możliwość udziału w szkoleniu z zakresu wysokorozdzielczych technik obrazowania struktury.
Inicjatorem kursu był, współpracujący od wielu lat z Wydziałem, mgr inż. Zygmunt Szulc, współwłaściciel ZTW EXPLOMET w Opolu. W pierwszym dniu blisko 90 studentów, doktorantów oraz pracowników Politechniki Opolskiej miało możliwość wysłuchania wykładu otwartego pt. Mikroskopia skaningowa w inżynierii materiałowej, który wygłosił dr inż. Tomasz Płociński z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. W trakcie wykładu prelegent podzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem, które zdobył, jako kierownik laboratorium badań materiałowych.
Po blisko trzech godzinach, podczas których przedstawiono podstawy teoretyczne różnych technik badawczych z zastosowaniem mikroskopii skaningowej, przyszła pora na ćwiczenia praktyczne, które odbyły się w laboratorium badawczym firmy EXPLOMET. Piętnastoosobowa grupa pracowników, doktorantów, studentów naszej uczelni oraz przedstawicieli zakładów funkcjonujących na terenie Metalchemu miała możliwość, pod okiem dr inż. Tomasza Płocińskiego, przeprowadzić analizy własnych materiałów z obszaru prowadzonych badań.
Szeroka dyskusja w trakcie 3 dniowego szkolenia umożliwiła nie tylko zapoznanie się z możliwościami udostępnionego przez ZTW EXPLOMET mikroskopu skaningowego Jeol 6000, lecz również skorzystanie z bogatego doświadczenia prowadzącego szkolenie w zakresie interpretacji otrzymywanych wyników.
Projekt ten, którego współorganizatorami były ZTW EXPLOMET, Park Przemysłowy Metalchem, Politechnika Opolska oraz Polskie Towarzystwo Spawalnicze, został sfinansowany przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki z wykorzystaniem, pozyskanych na ten cel Funduszy Europejskich. Można ocenić, że to szkolenie było dość oryginalnym i jednym z wielu przykładów współpracy pomiędzy przemysłem, uczelnią i samorządem; współpracy, która przebiega na wielu płaszczyznach.