W dniach 18-23.05.2015 roku, dzięki udziałowi w programie Erasmus+, pracownicy Biblioteki Głównej w osobach dr inż. Elżbiety Czerwińskiej i mgr Anny Jańdziak przebywali w Uniwersytecie Heriot-Watt w Edynburgu, gdzie mieli okazję zapoznać się z niektórymi aspektami jego funkcjonowania, w tym przede wszystkim z pracą biblioteki.
Fot.1 Cameron Smail Library – Biblioteka Uniwersytetu Heriot-Watt w Edynburgu
Szkockie szkolnictwo wyższe, w tym również Uniwersytet Heriot-Watt stawia na wysoką jakość oferowanych usług edukacyjnych. Systemowe podejście do jakości określa Scottish Quality Enhancement Framework (QEF), który został opracowany w 2003 roku pod kierunkiem grupy roboczej ze szkockich uniwersytetów. System jakości opiera się na 5 filarach: kompatybilności uniwersyteckich programów nauczania, permanentnego badania jakości świadczonych usług, upubliczniania informacji na temat jakości kształcenia, szerokiej reprezentacji i zaangażowania studentów oraz rozwoju krajowych, wiodących dziedzin nauki.
Uniwersytet Heriot-Watt jest jednym z największych publicznych uniwersytetów w Szkocji. W jego skład wchodzi osiem szkół wyższych i instytutów, a młodzież może studiować m.in.: matematykę, finanse, inżynierię, przetwórstwo ropy naftowej, architekturę, mechanikę, wytwarzanie energii, języki obce, ekonomię, zarządzanie przedsiębiorstwem i projektowanie. Wysoki poziom nauki i badań naukowych oraz świetne warunki studiowania powodują, że ponad połowę ze studiujących 10.000 studentów stanowi młodzież przede wszystkim z Chin, Indii, Niemiec oraz Francji. Uniwersytet, obok głównej lokalizacji w Edynburgu, posiada jeszcze 3 filie krajowe: Scottish Borders Campus, Orkney Campus oraz London Associate Campus, a także 2 zagraniczne w Dubaju i Malezji.
Campus uniwersytecki jest usytuowany na obrzeżach miasta i składa się z domów studenckich, budynków poszczególnych wydziałów, w tym biblioteki, centrów badawczych, centrów sportowych oraz oczywiście sklepów, stołówek, banków i przepięknych zielonych terenów rekreacyjnych.
Głównym celem działalności biblioteki Uniwersytetu Heriot-Watt jest doradztwo i wsparcie eksperckie w zakresie pozyskiwania przez pracowników i studentów niezbędnej wiedzy do pracy naukowej i studiowania. Biblioteka uniwersytecka oferuje studentom i naukowcom 716 indywidualnych i zbiorowych miejsc pracy, bezpośredni dostęp do około 150.000 książek drukowanych, 50.000 czasopism elektronicznych, 71.000 książek elektronicznych i 270 baz.
Fot.2 Biblioteczna strefa pomarańczowa – miejsca pracy w małych zespołach
Biblioteka jest rozmieszczona na 4 piętrach i podzielona na trzy strefy: zieloną – przeznaczoną do pracy w grupach, pomarańczową – do cichej pracy zespołowej i strefę czerwoną – przeznaczoną do cichej pracy. Studenci mają do dyspozycji 7 pokoi pracy grupowej, wyposażonych w zależności od potrzeb, w specjalnie zaprojektowane meble, komputery sieciowe, monitory wiszące czy urządzenia projekcyjne. Do pracy indywidualnej przeznaczonych jest 21 pokoi jednoosobowych. Do dyspozycji studentów są stanowiska komputerowe z dostępem do baz i katalogów bibliotecznych, self-checks oraz urządzenia wielofunkcyjne. Na terenie biblioteki jak i całego kampusu jest dostęp do bezprzewodowego Internetu. W 2015 r. biblioteka pozyskała środki na swoje unowocześnienie, przede wszystkim na stworzenie dodatkowych miejsc pracy dla studentów, gdyż tych ciągle brakuje.
W uniwersytecie działa prężnie Związek Studentów (Students Union), ale na innych zasadach niż organizacje studenckie w Polsce. Wszyscy pracownicy związku są zatrudnieni na etatach i mogą pracować na tych stanowiskach maksymalnie przez dwa lata po ukończeniu studiów, bo jest to czas kiedy są na bieżąco zorientowani w sprawach studentów. Związek Studentów patronuje również bardzo ciekawej, corocznej inicjatywie pod nazwą „Learning and Teaching Oscards”. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach np. najbardziej wciągający wykładowca, najtrudniejszy wykładowca, najlepszy wykładowca, wykładowca o innowacyjnym stylu nauczania itp., a nazwiska laureatów widnieją na specjalnej tablicy w gmachu głównym uniwersytetu.
W czasie pobytu w Uniwersytecie Heriot-Watt pracownicy biblioteki odwiedzili również Scottish Border Campus. Funkcjonująca w nim School of Textiles & Design (Szkoła Włókiennictwa i Projektowania) kształci około 1.000 studentów. Szkoła ma długą historię i silną pozycję zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w świecie, w branży najnowocześniejszych badań w dziedzinie mody, tkanin i wzornictwa, a bliskie powiązania z przemysłem powodują, że absolwenci uczelni nie mają problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie.
Fot.3 Pracownia w School of Textiles & Design
Wizyta w Uniwersytecie Heriot-Watt pozwoliła na zapoznanie ze świetnie funkcjonującym bibliotekarstwem, nastawionym na użytkownika, a dowodem na to niech będą słowa jednego z pracowników biblioteki: „Nasi studenci wiedzą, że istnieje prosta zależność: im więcej czasu spędzonego w bibliotece tym lepsze oferty pracy po ukończeniu studiów.”