W minioną sobotę (18.01.2020) r. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu odbyły się uroczyste obchody Chińskiego Nowego Roku. Koncert Noworoczny pn. „Charming Silk Road – Long Shang Xing” został wykonany przez Gansu Dance Troupe National Orchestra. Udajmy się jeszcze raz w tę wyjątkową podróż.
To był magiczny wieczór, który z całą pewnością na długo zapadnie wszystkim w pamięć. Zdawać by się mogło, że czas się zatrzymał, a wszyscy zgromadzeni w Szkole Muzycznej przenieśli się nagle ze Stolicy Polskiej Piosenki do Państwa Środka. To nic, że za oknem powoli zmierzchało, skoro nagle znaleźliśmy się w słonecznych Chinach.
Pierwszą niespodzianką, która czekała na zgromadzonych, był znakomity występ chóru Politechniki Opolskiej pod kierownictwem niezastąpionej Ludmiły Zawadzkiej. Następnie, głos zabrali organizatorzy wydarzenia: Jego Magnificencja prof. Marcin Lorenc – Rektor Politechniki Opolskiej, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce – Jego Ekscelencja LIU Guangyan, orazmgr inż. Ewa Jakuczek – Dyrektor Centrum Współpracy Polska – Chiny „Instytut Konfucjusza” w Opolu, pod czujnym okiem której instytutowy zespół dołożył wszelkich starań by koncert wywarł niezapomniane wrażenia.
Podziękowania złożono także współorganizatorom wydarzenia: Ministerstwu Kultury oraz Turystyki Chińskiej Republiki Ludowej, Madame YOU Yuxian – prezesowi zarządu firmy Hongbo oraz pani dyrektor – Magdalenie Czercowy i pracownikom Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu.
Podczas wieczoru nie zabrakło niespodzianek, pierwszą z nich było wręczenie ustanowionej w tym roku przez Centrum Współpracy Polska – Chiny nagrody „Kryształowego Mostu” za wybitny wkład w powstanie i rozwój Instytutu Konfucjusza oraz polsko-chińskiej współpracy, która została przyznana profesorowi Jerzemu Skubisowi – Rektorowi Politechniki Opolskiej w latach 2005 – 2012, za czasów którego powstał Instytut.
Nagroda została wręczona przez JM Rektora Politechniki Opolskiej i Jego Ekscelencję Ambasadora Liu Guangyuan.
Drugą niespodzianką było niezapowiedziane wyróżnienie dla jednego z pracowników Instytutu Konfucjusza – pan Yingnan Sun – otrzymał tytuł „Zasłużonego Obywatela Miasta Opola”, który wraz z okolicznościowym medalem został wręczony przez pana Arkadiusza Wiśniewskiego – Prezydenta Miasta Opola oraz panią Barbarę Kamińską – Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Opola.
Artyści, którzy zabrali nas w tę wyjątkową podróż, przybyli prosto z Państwa Środka. Grupa powstała w 1961 roku, a jej członkowie przez dziesięciolecia wyspecjalizowali się w tworzeniu i wykonywaniu utworów muzycznych i tanecznych związanych z Jedwabnym Szlakiem i tematyce poświęconej buddyjskiej świątyni Dunhuang. Członkowie grupy zdobyli wiele prestiżowych nagród, odwiedzili ponad trzydzieści krajów by uczestniczyć w szeroko rozumianej wymianie kulturowej.
Sam koncert okazał się zachwycającym wydarzeniem – doskonały kunszt i warsztat artystów, wyjątkowe instrumenty muzyczne oraz nieznane dotąd dźwięki chińskich melodii ludowych oczarowały całą widownię. Podróż, w którą porwali nas wykonawcy, była wartka i dynamiczna, tak jak same utwory, zmieniające się niczym w kalejdoskopie. Gromkie brawa tuż po koncercie pokazują, że Państwo Środka jest coraz bliżej Opola – zarówno w przenośni jak i w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Chcemy w tym miejscu podziękować także wszystkim osobom, które z ramienia Politechniki Opolskiej zaangażowały się w pomoc w organizacji wydarzenia, a w szczególności pracownikom Działu Gospodarczo – Technicznego, zarządzanego przez pana mgr Józefa Prochotę, oraz zespołowi Sekcji Promocji i Kultury, w tym niezawodnemu Grzegorzowi Paskowi, oraz nieodzownym: Lucynie Sterniuk – Gronek, Sławojowi Dubielowi oraz Dariuszowi Markiewiczowi.
新年快乐!