System Odznaka+ to aplikacja internetowa umożliwiająca gromadzenie i udostępnianie cyfrowych poświadczeń efektów uczenia się, uzyskania różnych osiągnięć, które zostaną udokumentowane i określone konkretnymi kryteriami przyznania.
Politechnika Opolska jako druga uczelnia w Polsce wprowadza system Odznaka+ Open Badges. To innowacyjny, międzynarodowy standard cyfrowego poświadczania zweryfikowanych osiągnieć, umiejętności oraz kompetencji. Zasada jest prosta: system opiera się na cyfrowych odznakach z zakodowanymi i zabezpieczonymi informacjami, niezbędnymi do identyfikacji tego, za co otrzymano daną odznakę, kto ją otrzymał i przez kogo została wydana. Wgląd do systemu mają osoby z zewnątrz, jak np. rekruterzy, którzy np. chcą sprawdzić kompetencje kandydata.
– Oprócz dobrego wykształcenia, rynek pracy wymaga także innych, poświadczonych kompetencji jak np. znajomość języka, doświadczenie w wolontariacie czy umiejętność pracy w grupie. Dlatego wprowadzamy odznaki, które są cyfrowym potwierdzeniem kompetencji uzyskanych poprzez np. pracę w kole naukowym, samorządzie studenckim, ale także efektów uczenia się – znajomości języków a także doświadczeń zdobytych w ramach programu Eramsus czy wolontariacie – informuje dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.
– Żeby otrzymać odznakę, trzeba potwierdzić swoją wiedzę czy też zdobyte doświadczenie. Np. jeśli chcemy uzyskać odznakę poświadczającą wyjazd w ramach programu Erasmus+, musimy udowodnić np. poprzez potwierdzenie z Biura Współpracy Międzynarodowej, że faktycznie wyjechaliśmy. Taka odznaka jest także sygnałem dla osób odwiedzających nasze konto w systemie, że kompetencje o których wspomina w CV są prawdziwe – mówi Radosław Kucharz, przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Opolskiej, który projektował odznaki dla studentów naszej uczelni.
System Odznaka+ związany jest z wprowadzeniem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. To odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce. Jak wskazują doświadczenia innych krajów europejskich, dzięki wprowadzeniu systemu opartego na ramie kwalifikacji wzrośnie liczba osób zainteresowanych formalnym uznawaniem kompetencji i podnoszeniem kwalifikacji, co wpłynie nie tylko na sytuację zawodową ludzi, lecz także na ich poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy. W zintegrowanym systemie większego znaczenia nabierają konkretne efekty uczenia się, czyli to, co wiemy, jakie umiejętności i kompetencje posiadamy oraz jak potrafimy je wykorzystać w życiu zawodowym i społecznym.
System Odznaka+ umożliwia nie tylko pozyskanie odznak, użytkownik może zamieścić także swoje portfolio, które może udostępniać wybranym odbiorcom.
O tym, że podczas studiów warto się angażować np. w działalność kół naukowych, przekonują przedstawiciele Samorządu Studenckiego Politechniki Opolskiej.
– Członkowie kół naukowych odwiedzają różne firmy, biorą udział w różnych szkoleniach, co ułatwia im później start na rynku pracy. Dodatkowo mają możliwość korzystania z uczelnianego sprzętu bez ograniczeń. Mamy większy kontakt z profesorami, którzy zawsze nam chętnie pomagają – mówi Paulina Czarnecka, studentka automatyki i robotyki.
– Z kolei samorząd uczy pracy w grupie, pod presją, organizacji dużych imprez z dużą odpowiedzialnością. Udział w samorządzie pozwala także np. na zawarcie nowych znajomości z całego kraju podczas Forum Uczelni Technicznych, którzy mają podobne pasje – dodaje Wojtek Wojnar, student elektrotechniki.