112 inżynierów oraz 28 magistrów opuściło w semestrze zimowym 2020/2021 mury Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki. Wiele z tych obron zakończyło się wyróżnieniem, także wśród studentów studiów niestacjonarnych. Wszystkie przyczyniły się do istotnego usprawnienia procesów biznesowych, produkcyjnych lub logistycznych, jak również organizacji pracy w zakładach produkcyjno-usługowych.
Łącznie w semestrze zimowym 112 inżynierów oraz 28 magistrów opuściło mury Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej. Są to absolwenci czterech kierunków prowadzonych przez Wydział: inżynierii bezpieczeństwa, logistyki, technologii żywności i żywienie człowieka oraz zarządzania i inżynierii produkcji.
– W ciągu ostatnich dwóch dni obron praktyczne efekty swoich prac magisterskich prezentowali studenci studiów niestacjonarnych drugiego stopnia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Wśród 20 dyplomantów dwóch specjalności: zarządzanie innowacjami oraz zarządzanie projektami, aż 11 osób uzyskało ocenę bardzo dobry z wyróżnieniem, z czego końcowym wynikiem studiów powyżej 4,9 może poszczycić się 4 z nich. Najwyższą średnią na poziomie 4,96 uzyskała mgr inż. Kamila Doktor, której zakres tematyczny pracy obejmował przygotowanie i analizę projektu wdrożenia autonomicznego utrzymania ruchu w ramach Integrated Lean Six Sigma (TPM) na przykładzie wybranej linii produkcyjnej przedsiębiorstwa Mondelēz International ze Skarbimierza – informuje dr inż. Iwona Łapuńka, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki.
– Kompleksowe wdrożenie autonomicznego utrzymania ruchu docelowo skutkować będzie wzrostem dostępności maszyn oraz zmniejszeniem częstotliwości występowania ich nieplanowanych zatrzymań, a w konsekwencji umożliwi poprawę wyników finansowych przedsiębiorstwa. Niemniej jednak największe korzyści odnotowuje się z reguły w zmianie zachowań i kultury pracy osób, które po zdobyciu pełnej autonomiczności są odpowiedzialne za funkcjonowanie linii produkcyjnej i zarządzanie nią – dodaje dr inż. Iwona Łapuńka, która podkreśla, że wszystkie prezentowane przez studentów prace miały charakter aplikacyjny i w dużej mierze przyczyniły się do istotnego usprawnienia procesów biznesowych, produkcyjnych lub logistycznych, jak również samej organizacji pracy w wybranych zakładach produkcyjno-usługowych.
– Wśród przedsiębiorstw, w których zweryfikowano uzyskane rezultaty można wymienić: Mondelēz International w Skarbimierzu, IM Kompozyty Jelcz-Laskowice, Wielton S.A. w Wieluniu, Neapco Europe Sp. z o.o. w Praszce, ProLicht Reklama Sp. z o.o. w Ozimku, Zakłady Wapiennicze Lhoistn w Tarnowie Opolskim, FM Logistic w Olszowej, Spółdzielnie Pionier w Prudniku, Sacewicz s.c w Jastrzębiu Zdroju – wylicza pani dziekan.
Warto dodać, że studenci studiów niestacjonarnych na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji są często pracownikami przedsiębiorstw, w ramach których opracowują autorskie projekty doskonalące.
– Zdolność właściwego przełożenia teorii na praktyczne rezultaty przy wykorzystaniu zdobytej wiedzy, umiejętności oraz kompetencji to jeden z podstawowych efektów uczenia się na kierunku ZIP. Studia drugiego stopnia stanowią kontynuację kształcenia interdyscyplinarnego w zakresie inżynierii produkcji oraz zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności menedżerskich i koncentracją na przygotowaniu absolwenta do realizacji zadań zarządczych na różnych szczeblach przedsiębiorstwa produkcyjnego oraz usługowego. Jesteśmy dumni z tak wspaniałych studentów, którzy wykazali się zaangażowaniem, nieszablonowym podejściem do rozwiązywania inżynierskich problemów oraz umiejętnością zastosowania nabytej wiedzy w praktyce – mówi dr inż. Iwona Łapuńka.