W dniach od 17-19 października 2018 miał miejsce IV Światowy Kongres Naukowy Sportów i Sztuk Walki, w ramach którego odbywała się VII Międzynarodowa Konferencja International Martial Arts and Combat Sports Scientific Society (IMACSSS) i obchody jubileuszu XXV-lecia Stowarzyszenia Idokan Polska (IPA).
Współorganizatorami były IMACSSS, Wydział Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, oraz IPA, we współpracy z WSPiA i innymi instytucjami. Wydarzenie to zgromadziło około dwustu uczestników z niemal wszystkich kontynentów (Australia, Filipiny, Malezja, Chiny, Japonia, Korea Południowa, Kanada, Brazylia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Słowacja, Słowenia, Tajlandia, Ukraina, USA, Węgry i Włochy).
Była to największa pod tym względem konferencja naukowa odbyta na Uniwersytecie Rzeszowskim. Prelegenci, zebrani w obiektach Uniwersytetu Rzeszowskiego, przestawili wyniki przeprowadzonych przez siebie badań dotyczących m.in. kinezjologii, psychologii, historii, bezpieczeństwa i samoobrony oraz innych dyscyplin związanych z badaniami w sportach walki, sztukach walki, systemach samoobrony i kulturach wojowników.
Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej reprezentowali: dr hab. Zbigniew Borysiuk prof. PO, dr hab. Cezary Kuśnierz, prof. PO oraz dr Paweł Nowak. Reprezentanci opolskiej uczelni przedstawili wyniki własnych badań co stanowiło bazę do dyskusji i nawiązania nowych międzynarodowych kontaktów. W ostatnim dniu Kongresu miały miejsce warsztaty i pokazy technik sportów i sztuk walki prezentowanych m.in. przez uczestników z Francji, Malezji, Ukrainy i Włoch. Polska reprezentowana była m.in. przez przedstawicieli szkoły szermierki staropolskiej Signum Polonicum z Zawiercia (szabla bojowa zwana husarską).