Międzynarodowe Stowarzyszenie Naukowe Sztuk Walki i Sportów Walki IMACSSS (International Martial Arts and Combat Sports Scientific Society) zorganizowało we współpracy z Escola Superior Desporto de Rio Maior – Institute Politechnico de Santarém piątą już edycję Światowej Konferencji Naukowej IMACSSS w Rio Major (Portugalia) – 5th World Scientific Congressof Combat Sports and Martial Arts, która odbyła się w dniach 6-8 października 2016.
Stowarzyszenie to zostało założone w 2010 roku na Wydziale Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego podczas II Światowego Kongresu, dzięki porozumieniu pasjonatów, zajmujących się naukowo i praktycznie sportami i sztukami walk – tymi egzotycznymi, dalekowschodnimi i tymi, które powstały w naszym kręgu kulturowym – zapasami, boksem, szermierką, a także mało jeszcze znanymi, które powstały np. w Brazylii, jak capoeira i innymi, stanowiącymi część tradycji kulturowej, o których tylko nasze badania mogą dać wiedzę (Maorysi, czy Indianie Ameryki Płd.).
Tegoroczna konferencja odbywała się w niewielkiej miejscowości, będącej siedzibą Wyższej Szkoły Sportowej, będącej częścią Uniwersytetu Politechnicznego w Santarém (system szkolnictwa wyższych w Portugalii daje taką możliwość).
O randze, jaką nadano tej konferencji świadczy fakt, że przybyli na jej otwarcie, jako zaproszeni goście: José Manuel Constantino – Prezes Portugalskiego Komitetu Olimpijskiego (COP) oraz dr Humberto Santos – Prezes Portugalskiego Komitetu Paraolimpijskiego (CPP). Gości z obu Ameryk, Azji i całej niemal Europy przywitali organizatorzy i Prezydent IMACSSS prof. W. J. Cynarski.
Prof. dr hab. Wojciech Cynarski otworzył konferencję swoim wykładem plenarnym: Toward a General Theory of Fighting Arts, co było wstępem do obrad Sekcji: Historical, Sociological and Philosophicalissues of MA&CS, w której następnie wysłuchaliśmy ciekawych wystąpień portugalskich, hiszpańskich i brazylijskich badaczy o capoeirze, judo i zasadności wprowadzenia sztuk walki do szkół. Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej reprezentował dr hab. Zbigniew Borysiuk prof. PO oraz dr hab. Cezary Kuśnierz prof. PO prezentując własne wyniki badań prowadzonych w Polsce.
Reprezentanci opolskiej uczelni przewodniczyli również w sesjach Psychological, Pedagogic and Didactics in MA&CS oraz Adaptive Combat Sports &Martial Arts/Biological, Kinesiological and Psychological aspects of MA&CS. Kilkudniowe obrady przebiegły w bardzo pracowitej atmosferze (od 9-19 z przerwą na obiad), której towarzyszyła wyjątkowa życzliwość, wymiana doświadczeń oraz chęć współpracy międzynarodowej.
Na zakończenie konferencji odbyło się podsumowanie wystąpień, wręczanie dyplomów i nagród za referaty, podziękowania dla organizatorów za niesamowitą sprawność organizacyjną i prezentacja miejsca następnej konferencji w 2017 roku – Osaki, co oznacza powrót do źródła.