Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, został wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT).
Wybory na nową kadencję 2016-2020 odbyły się w Świnoujściu. Nowym przewodniczącym został prof. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej. Ten wybór to uznanie dotychczasowych działań całej naszej Uczelni w pracach Konferencji – powiedział naszej redakcji po wyborze rektor Politechniki Opolskiej.
Prof. Marek Tukiendorf był w kadencji 2012-2016 koordynatorem ds. międzynarodowych KRPUT. Odpowiadał za kontakty z uczelniami z Unii Europejskiej, a także za ścisłą współpracę z politechnikami zza wschodniej granicy. Był współorganizatorem konferencji rektorów polskich i portugalskich oraz polskich i ukraińskich uczelni technicznych.
Wybór do władz Prezydium Konferencji jest historycznie największym osiągnięciem – w działalności organizacyjnej – rektora opolskich uczelni.
KRPUT zajmuje się między innymi koordynowaniem działań politechnik w zakresie prowadzonej przez nie działalności dydaktycznej, naukowo – badawczej i organizacyjnej. Konferencja występuje również w sprawach dotyczących środowiska wobec organów władzy państwowej – wykonawczej, zwłaszcza MNiSW.
Do KPRUT należy 21 uczelni technicznych i 6 stowarzyszonych.
29-30 listopada 1993 r
Konferencja Rektorów Uczelni Technicznych w Kielcach. Rektor Piotr Wach proponuje rektorom pozostałych wyższych szkół inżynierskich połączenie działań w kierunku przekształcenia uczelni w politechniki m.in. poprzez przygotowanie jednobrzmiących wniosków.
Wydarzenie to uważa się za pierwszy krok w historycznym przekształceniu WSI w Politechnikę Opolską, a inicjatywa rektora z Opola pociąga też za sobą zmiany statusów innych uczelni w randze szkół wyższych.
Dziś
Współpraca w ramach KRPUT ma dla politechniki kluczowe znaczenie. W kadencji 2012 – 2016 rektor prof. Marek Tukiendorf odpowiadał w zrzeszeniu za współpracę międzynarodową, co w praktyce oznacza, że właśnie Opole stało się gospodarzem dwóch, ważnych zawarć umów o współpracy pomiędzy uczelniami ze świata a KRPUT.
Pierwsza to umowa z CCISP (portuglaską odpowiedniczką KRPUT), która dla polskich politechnik jest oknem na Brazylię, realizującą program ,,Nauka bez Granic” . Do umowy podpisanej przez przewodniczących: prof. Joaquima Mourato i Tadeusza Więckowskiego doszło 15 października 2013 r. Ambasadorem porozumienia między dwoma krańcami Europy był ambasador Polski w Portugalii prof. Bronisław Misztal, który przyrównał Vasco da Gamę i Mikołaja Kopernika, wróżąc współpracy między Polską i Portugalią powodzenie na miarę ich odkryć. Nie mylił się.
Na owoce nie trzeba było długo czekać: po niespełna roku doszło do polsko-portugalskiego szczytu energetycznego, a oferta polskich politechnik trafiła na targi w Lizbonie oraz Rio de Janerio, San Paulo i Brasilii.
Drugim ważnym dokumentem podpisanym w Opolu przez KRPUT był list intencyjny z chińskim Chongqing Jiaotong University, uczelnią działającą w 32 milionowym mieście, która przed polskimi politechnikami otwiera możliwość udziału w budowie Nowego Jedwabnego Szlaku (szacowany na 40 miliardów dolarów projekt ,,One Belt One Road”).
Warto dodać, że jako pierwsza w Polsce, konkretne ustalenia z nowym partnerem poczyniła Politechnika Opolska, która również w lutym 2016 r. była organizatorem międzynarodowej konferencji dot. szlaku, w której udział wzięła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk.
Współpraca łącząca nas z Chinami została więc skierowana na nowy, bardzo obiecujący tor – i to w jak najbardziej dosłownym znaczeniu: legendarny szlak łączący Kraj Środka z Europą, opierać się będzie głównie na kolei. Dyrektorem projektu z ramienia politechniki jest prof. Tadeusz Łagoda, w kadencji 2012-16 dziekan Wydziału Mechanicznego, a w kadencji 2016-20 prorektor ds. badań i rozwoju.
Politechnika jest także członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich FEANI, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (KRUWiO) oraz międzynarodowego Konsorcjum Progres 3.
Temu ostatniemu gremium, zrzeszającemu 15 uczelni z przygranicznych regionów Polski, Czech i Słowacji, w latach 2013 – 2016 mieliśmy zaszczyt przewodniczyć.