Sporym zainteresowaniem wśród studentów Politechniki Opolskiej cieszyły się dwa kluby dyskusyjne Centrum Językowego: English Speaking Club „Bigmouth” oraz Konwersacyjny Klub Języka Polskiego „Na końcu języka”.
– Niesamowita atmosfera, ciekawi ludzie, to wszystko przyczyniło się do przyjemnej i pożytecznej nauki języka obcego, czyli angielskiego i polskiego. Wspaniała nauczycielka pani Beata to osoba, która daje z siebie wszystko, aby pomóc w nauce języka obcego, czasem wesprzeć w trudnych sytuacjach. Bardzo dziękuję za ten wspaniały rok nauki języka obcego, który pomógł mi poczuć się pewniej w komunikowaniu się w języku, który nie jest moim językiem ojczystym. Jeśli klub będzie kontynuowany w przyszłym roku, zawsze będę szczęśliwy, mogąc przyjść i nauczyć się czegoś nowego – mówi Illia Biletskyi. – To było niesamowite doświadczenie. Dzięki klubom podwyższyłam swój poziom znajomości języka polskiego i jednocześnie wspaniale spędziłam czas z kolegami. Podczas spotkań panowała bardzo przyjemna atmosfera, wszyscy czuli się komfortowo i swobodnie wyrażali swoje myśli. To pomogło nam pogłębić naszą wiedzę, poćwiczyć słownictwo codziennego użytku i zrobić znaczne postępy w opanowaniu polskiego. Polecam ten klub wszystkim, którzy chcą uczyć się języka polskiego i cieszyć się miłymi chwilami ze swoimi kolegami. Jestem wdzięczna pani Beacie za jej pracę w stworzeniu takiego wspaniałego środowiska do nauki języka – podkreśla Viktoriia Lamakh. – Klub językowy otworzył dla mnie nowe możliwości w postaci nie tylko podwyższenia poziomu języka (w tym on odegrał wielką, można nawet powiedzieć decydującą rolę), ale i częściowo rozwoju osobistego. Z niecierpliwością czekam na nowe spotkania w przyszłym semestrze, i mam nadzieję, że ten klub stanie się stałą częścią Politechniki Opolskiej – zaznacza Dmytro Yaniuk.

– Centrum Językowe, szczególnie rozumiejąc wagę potężnego narzędzia, jakim jest słowo mówione, zaproponowało naszym studentom cykl spotkań służących kształtowaniu pozytywnej twórczej i radosnej atmosfery – przypomina dr Beata Świerczewska z Centrum Językowego Politechniki Opolskiej, pomysłodawczyni i organizatorka klubów dyskusyjnych.
– Celem nadrzędnym zajęć klubowych było kształcenie umiejętności skutecznej komunikacji w językach angielskim oraz polskim poprzez rozwijanie językowych sprawności produktywnych, głównie mówienia. Tekst do czytania bądź słuchania, również materiały fotograficzne, stawały się często impulsem do rozmowy i dyskusji pomiędzy uczestnikami klubów. Wybór sprawności mówienia jako cel tych zajęć został podyktowany wnioskami, wynikającymi z mojej praktyki nauczania – relacjonuje dr Beata Świerczewska.
– Efektywne komunikowanie oraz precyzyjne przekazywanie właściwych informacji sprawia nie tylko zagranicznym studentom największą trudność. Dodatkowo, część ustna egzaminu kończącego lektoraty jest dla nich wyjątkowo stresująca ze względu na niewielką liczbę godzin zajęciowych. Kluby konwersacyjne są więc próbą pomocy studentom w pokonywaniu tych i wielu innych trudności przy jednoczesnym rozwijaniu zainteresowań językiem angielskim oraz polskim i kulturą polską – zauważa dr Beata Świerczewska.
W trakcie spotkań spore grono studentów, głównie z Ukrainy, Białorusi, ale także Libanu i Polski m.in. brało udział w grach językowych, poznawali polskie i angielskie idiomy, opowiadali o zwyczajach w swoich krajach a nawet zwiedzali Opole.