Na Wydziale Budownictwa Politechniki Opolskiej utworzono nowe studia podyplomowe w odpowiedzi na potrzeby opolskiego, inżynierskiego środowiska, gdzie obecnie realizowana jest największa inwestycja w Polsce związana z rozbudową Elektrowni Opole. Mają one służyć podniesieniu wiedzy inżynierów związanych z obszarem ogólnie rozumianego budownictwa energetycznego.
Bezpieczeństwo energetyczne kraju, budowa obiektów o znaczeniu strategicznym oraz konieczność wdrożenia nowych rozwiązań, to szczególne wyzwanie dla nauki. Wydział Budownictwa dbając o lepsze przygotowanie inżynierów do realizacji odpowiedzialnych procesów inwestycyjnych proponuje dwusemestralne studia podyplomowe „Budownictwo w energetyce”. Studia podyplomowe adresowane są do absolwentów szkół wyższych pragnących pogłębić wiedzę w obszarze budownictwa energetycznego i poszerzyć praktyczne umiejętności w zakresie projektowania i wznoszenia nowoczesnych budowlanych obiektów energetycznych.
Proces dydaktyczny prowadzony będzie przez specjalistów z budownictwa i elektroenergetyki oraz praktyków zaangażowanych w budowę wielkich obiektów energetycznych. Wśród nich jest Zbigniew Wiegner, Dyrektor Budowy Generalnego Wykonawcy Bloków 5 i 6 Elektrowni Opole. Był on także menadżerem i kierownikiem wielu prestiżowych budów, wśród nich Elektrowni atomowej Olkiluoto w Finlandii, trzech hut w Afryce, osiedli mieszkaniowych w Warszawie, biurowców na Syberii, drapaczy chmur w Moskwie i wielu innych obiektów przemysłowych i użyteczności publicznych. Profesor Politechniki Opolskiej Waldemar Skomudek, ekspert z zakresu elektroenergetyki, pełnił funkcje zarządcze w spółkach elektroenergetycznych województw opolskiego i dolnośląskiego – ZE Opole SA i EenergiiPro KE S.A., brał udział przy tworzeniu grup kapitałowych EnergiaPro KE S.A. i TAURON S.A. Członek Zespołu Doradców Ministerstwa Gospodarki do spraw rozwiązań systemowych w sektorze energetyki. Oraz Andrzej Balcerek, menadżer, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny grupy Górażdże Cement SA.
W programie studiów są zajęcia dotyczące specjalistycznej tematyki budownictwa, których prowadzenie podjęli profesorowie Wydziału Budownictwa specjalizujący się między innymi w: technologii nowoczesnych materiałów budowlanych (prof. Stefania Grzeszczyk, prof. Elżbieta Janowska-Renkas), monitorowaniu i diagnostyce konstrukcji budowlanych (prof. Zbigniew Zembaty), miernictwie i geodezji budowlanej (prof. Wojciech Anigacz).
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: https://wb.po.opole.pl/