– Technologie asystujące cały czas się rozwijają. To nie są te czasy co 10 czy 15 lat temu. Katalog możliwości wsparcia studenta z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami jest naprawdę spory – podkreśla dr Agnieszka Kossowska, kierowniczka Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Politechniki Opolskiej.
Anna Kułynycz: Na jaką formę wsparcia mogą liczyć studenci z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami na Politechnice Opolskiej?

dr Agnieszka Kossowska, kierowniczka Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Politechniki Opolskiej:
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego studenta. Katalog możliwości jest spory. Np. wsparcie asystenta, który świadczy usługę asysty podczas zajęć dydaktycznych; student niesłyszący może liczyć na obecność tłumacza migowego w trakcie zajęć dydaktycznych, jest możliwość organizacji indywidualnego lektoratu, są dostosowane zajęcia z wychowania fizycznego. Asystent może pomóc np. robić notatki, bo osoba z niepełnosprawnością ruchową ma problemy z motoryką małą. Można również skorzystać z wypożyczalni sprzętu, np. wypożyczyć dyktafon i później odsłuchiwać zajęcia zamiast robić notatki. Student słabosłyszący może wypożyczyć mikrofon, który po podpięciu do laptopa zamienia mowę na tekst. Możliwości technicznych jest ogrom. To nie są te czasy co 10 czy 15 lat temu. Technologie asystujące cały czas się rozwijają. Można także np. skorzystać z możliwości wydłużenia czasu kolokwium: jeśli człowiek jest słabowidzący to potrzebuje więcej czasu na to, żeby przeczytać i napisać tekst.
To wszystko nie dzieje się z automatu, wszystko opiera się na rozmowie i indywidualnym doborze racjonalnych dostosowań. Czasami wydawać by się mogło, że student będzie prosił o dostosowania, ale on zaprzecza, chce się zmierzyć, spróbować swoich sił.
Jak to wygląda w praktyce. Student zgłasza się do Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami i wtedy rozważacie możliwości jak można mu pomóc?
Zastanawiamy się wspólnie jak dostosować proces studiowania dla danej osoby. To jest bardzo ważne: dostosować, nie ułatwić. Czasami słyszy się, że studenci z niepełnosprawnościami mają łatwiej. To nie są ułatwienia. To są tylko i wyłącznie racjonalne dostosowania. Musimy się zastanowić w jaki sposób dostosować proces studiowania, żeby był najbliższy temu, co otrzymuje osoba pełnosprawna. Pamiętajmy, że wykładowcy podpisują się pod dyplomem, który ma taką samą wartość jak osoby pełnosprawnej stąd też nie możemy obniżać wymagań, są one takie same. To tak jak człowiek z niepełnosprawnością ruchową może korzystać z protezy lub np. z wózka aktywnego. Dzięki temu jest w stanie wykonać czynność, której nie mógłby zrobić bez tego wsparcia.
Co powinna w pierwszej kolejności zrobić osoba z niepełnosprawnością czy szczególnymi potrzebami, która rozważa studia na politechnice? Zapraszam ją serdecznie do naszego biura wsparcia. Na spokojnie porozmawiamy, omówimy proces dydaktyczny na kierunku, który ją interesuje, ewentualne wyzwania, sam kierunek studiów. Często jest tak, że mamy jakieś wyobrażenie o danym kierunku studiów, a okazuje się, że rzeczywistość się z tymi wyobrażeniem rozmija. Niedawno prowadziłam taką właśnie rozmowę z kandydatem na studia, który chciał się dowiedzieć na co może liczyć, jakiego rodzaju dostosowania, aby sam mógł ocenić czy podoła.
Biuro ściśle współpracuje także m.in. z Biurem Wsparcia Psychologicznego naszej uczelni
Nierzadko tak jest, że student po prostu potrzebuje psychologicznego wsparcia lub wsparcia lekarza psychiatry. Bardzo często młodych ludzi dotyka obecnie kryzys zdrowia psychicznego.
Tak, w naszym przypadku współpraca jest kluczowa i to ze wszystkimi jednostkami Uczelni i z jej otoczeniem, z organizacjami pozarządowymi. Dzięki wymianie informacji, uczestnictwie w różnych programach możemy lepiej wspierać naszych studentów. Przy tej okazji zapraszam serdecznie społeczność akademicką do udziału w V Akademickich Dniach Integracji „Dostępność a bezpieczeństwo” organizowanych we Wrocławiu 25 i 26 maja 2023 r., których głównym tematem jest ewakuacja, ratownictwo, samoobrona oraz bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne osób z niepełnosprawnością. Politechnika Opolska jest jednym z partnerów tego przedsięwzięcia.