M.in. dział HR, IT, controllingu, planowania, logistyki czy jakości – to działy firmy TOP Packaging, w których na studentów naszej uczelni czekały praktyczne zadania, pozwalające wczuć się w rolę pracownika i poznać specyfikę przedsiębiorstwa. Politechniczni żacy odwiedzili TOP Packaging w ramach projektu „Zgraj się z firmą”.
– Z TOP Packaging spotkaliśmy się w ramach trzeciej edycji projektu „Zgraj się z firmą”, podczas której uczestnicy mają szansę spędzić dzień w firmie, poznając jej funkcjonowanie, w szczególności dzięki zadaniom, które wykonują w poszczególnych działach firmy. Studenci mają szansę zobaczyć panującą w firmie atmosferę oraz zapoznać się z procesami, które tam się odbywają. Dzięki przedstawieniu firmy podczas grywalizacji, w której biorą udział dwuosobowe drużyny, uczestnicy poznają specyfikę firmy oraz branży, w której działa – informuje Aleksandra Jasińska, kierownik Akademickiego Biura Karier Politechniki Opolskiej, które zorganizowało wydarzenie.
Firma TOP Packaging, która jest producentem opakowań z tektury falistej, zaprosiła studentów na wycieczkę po liniach produkcyjnych, a następnie wprowadziła uczestników w tajniki gry, w którą zaangażowana była niemalże cała firma. Studenci odwiedzili dziewięć działów, m.in. HR, IT, controllingu, planowania, logistyki czy jakości, w których czekały praktyczne zadania, pozwalające wczuć się w rolę pracownika. I właśnie ten przegląd różnych zagadnień został bardzo wysoko oceniony przez uczestników. – Wydarzenie zostało bardzo dobrze przygotowane pod względem organizacyjnym. Dobra atmosfera na wydarzeniu pomagała zaciekawić uczestników działalnością firmy, która zajmuje się produkcją opakowań. To na początku nie brzmiało zbyt ciekawie, lecz zostałem mile zaskoczony. Dodatkowo udało mi się zająć z koleżanką Natalą Pytel trzecie miejsce i otrzymać nagrodę w postaci bonu – mówi Tobiasz Jasiulek, student Wydziału Mechanicznego. Pierwsze miejsce zajęły Julia Mamczyńska oraz Dominika Olbrich z Wydziału Ekonomii i Zarządzania, drugie Łukasz Czajkowski oraz Adam Sordoń z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki. Wszyscy bardzo pozytywnie oceniają zarówno zmagania jak i samą wizytę w firmie.
– Bardzo dobrze się bawiłam. Zyskałam nową, użyteczną wiedzę oraz wgląd w swoje umiejętności. Bardzo spodobała mi się firma TOP Packaging, szczególnie atmosfera/kadra w tej firmie – relacjonuje Angelika Redas studiująca zarządzanie. – To było naprawdę rewelacyjne doświadczenie! Najbardziej spodobało nam się wejście na halę produkcyjną. Nasz opiekun świetnie opowiedział o tym, czym zajmuje się firma. Dodatkowo większość osób pracujących w TOP Packaging to przemiłe osoby, które wprowadziły super atmosferę – opowiada Agata Stawiarska, studentka wzornictwa przemysłowego.



Fabryka TOP Packaging znajduje się w Skarbimierzu, w województwie opolskim, niedaleko Wrocławia. Zakład rocznie produkuje się tutaj około 50 mln m kw. tektury falistej, która następnie jest przetwarzana na opakowania dla wielu branż. Park maszynowy wyposażony jest w Inliner, wykrawarki płaskie, sklejarko-składarki i drukarkę fleksograficzną. Obecnie firma jest w trakcie dużych zmian rozwojowych. – W miejscowości Skarbimierz-Osiedle powstaje jedna z najnowocześniejszych w branży fabryk opakowań z tektury falistej. Obecnie funkcjonujące przedsiębiorstwo zwiększy swoją kubaturę infrastruktury kilkukrotnie a moce produkcyjne urosną ponad trzykrotnie. Zarówno hale produkcyjne jak i część biurowa oraz technologia będą w najwyższym osiągalnym na rynku standardzie technicznym i efektywnościowym. Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów tego poważnego projektu inwestycyjnego, będzie druk cyfrowy na szerokiej wstędze papieru. Proces produkcji opakowań będzie wysoce zautomatyzowany a digitalizacja wszystkich procesów uczyni tą fabrykę jedną z najbardziej innowacyjnych w tym regionie. Przedsięwzięcie będzie realizowane już od 2024 roku – jego docelowa wartość to kilkadziesiąt milionów euro. Zakończenie pierwszej fazy inwestycji planowane jest na przełomie 2025/2026 i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem rynku klientów, dostawców oraz pracowników. Na mapie pojawi się ważny punkt w przemyśle, wytwarzający ekologiczne produkty opakowaniowe z recyklingowych surowców, który energetycznie wspomagany będzie mocno zielonymi źródłami energii – mówi Jeremiasz Zaleski, Dyrektor Generalny TOP Packaging.