Z wykładem na Politechnice Opolskiej gościł dziś Pan Sławomir Neumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, który przedstawił ,,Główne założenia planowanych zmian ustawowych w opiece zdrowotnej”. Dla ochrony zdrowia jest to bardzo ciekawy moment – powiedział.
W auli Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii zgromadzili się nie tylko przedstawiciele środowiska akademickiego uczelni z rektorem prof. Markiem Tukiendorfem na czele, ale też władze regionu – z Bogusławem Wierdakiem, przewodniczącym sejmiku – oraz lokalnej służby zdrowia z Filipem Nowakiem dyrektorem opolskiego NFZ i dyrektorami szpitali.
Pakiet zmian, które mają wejść w życie już na dniach przewiduje – jak dowiedzieliśmy się na spotkaniu – usprawnienie opieki onkologicznej, skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty i stworzenie ,,mapy zapotrzebowania zdrowotnego”, która zracjonalizuje inwestowanie w służbę zdrowia.
Obiecująco wyglądają plany zwłaszcza w pierwszym obszarze. Szereg instrumentów (gdzie jednym z ciekawszych jest stworzenie instytucji osobistego koordynatora leczenia, mającego za zadanie prowadzenie pacjenta przez system i pilnowanie terminów), ma na celu skrócenie czasu od – upraszczając – podejrzenia nowotworu do podjęcia leczenia (już po całym procesie diagnostycznym) do maksymalnie 9 tygodni. Zbliżymy się w ten sposób do standardów europejskich.
Nowe prawo ma także rozszerzyć uprawnienia i obowiązki lekarzy rodzinnych, aby odciążyli (np. przez wypisywanie recept na przewlekłe choroby) lekarzy specjalistów, którzy odzyskaliby w ten sposób czas na nowych pacjentów.
Ważnym elementem zmian ma być system finansowego rozliczania pracowników służby zdrowia. Wierzymy w Hipokratesa – podsumował wiceminister – ale to pieniądze najbardziej przemawiają do ludzi, nie tylko do lekarzy.
Na zakończenie wizyty na politechnice Sławomir Neumann wziął udział w podpisaniu Opolskiego Klastra Medycznego 50 +, i – jak wszysycy znakomici goście, którzy odwiedzają uczelnię – otrzymał wydrukowane ,,na cito” pamiątkowe zdjęcie z wizyty.