Przełącz się na praktyczne myślenie – pod tym hasłem Akademickie Biuro Karier organizuje spotkania studentów z przedsiębiorstwami. Tym razem studenci budownictwa mieli okazję poznać tajniki pracy związanej z utrzymaniem linii kolejowych.
– To pierwsze spotkanie z biznesem na Wydziale Budownictwa i Architektury. Naszym celem jest pokazywanie studentom strony praktycznej w danym zawodzie, stąd też spotkania z biznesem to nie tylko okazja do rozmów z przedstawicielami danej firmy, ale także zobaczenia przy okazji wizyt studyjnych, jak w danej firmie się pracuje – podkreśla Ewa Gala z Akademickiego Bura Karier.
Gościem spotkania ze studentami budownictwa był Tomasz Graczykowski, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Opolu. Spotkanie podzielono na dwie części: teoretyczną i typowo rekrutacyjną, związaną z ofertami pracy, warunkami zatrudnienia w opolskim ZKL. – Nasza spółka zajmuje się udostępnianiem linii kolejowych przewoźnikom. Jako ciekawostkę podam fakt, że ponad 100 przewoźników wykupuje trasy, na tej podstawie my układamy i realizujemy rozkłady jazdy. Dbamy także o utrzymanie i bezpieczeństwo linii kolejowych, żeby można było bezpiecznie podróżować i przewozić towary – informuje Tomasz Graczykowski, który studentom budownictwa opowiadał o diagnostyce i utrzymaniu infrastruktury kolejowej.
– Nasza działalność jest znacznie szersza, ale przygotowałem prezentację typowo pod studentów budownictwa, o tym, co może zainteresować przyszłych absolwentów. Mamy komórki, które zajmują się typowo diagnostyką, utrzymaniem obiektów inżynieryjnych, peronów, a także sama linią kolejową z podtorzem – dodaje Tomasz Graczykowski, który wylicza, że w całym kraju PKP Linie Kolejowe zatrudnia ponad 39 tys. pracowników.
Obecna na spotkaniu Ewa Jacheć, naczelnik działu ds. pracowniczych ZKL w Opolu wspomina, że jest absolwentką Politechniki Opolskiej. – Za moich czasów nie organizowano takich spotkań, nikogo w zasadzie nie interesowało czy studenci znajdą pracę – mówi.
Prof. Andrzej Marynowicz, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej zauważa, że studenci budownictwa mają gwarantowaną pracę jeszcze nawet na studiach: Zwłaszcza duże firmy poszukują pracowników wśród naszych studentów, którzy mają w czym wybierać.
Natomiast dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym zwraca uwagę, że same spotkania z firmami różnych branż to cenne doświadczenie dla studentów.
– Mogą zapoznać się ze specyfiką danej firmy, przekonać się jak wygląda w niej praca. Z drugiej strony to także okazja dla samych przedsiębiorców poznania naszych studentów, systemu kształcenia na politechnice a także szerszych możliwości współpracy, na które jako uczelnia jesteśmy bardzo otwarci – podkreśla dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz.