W dniach 2-5 września 15-osobowa grupa pracowników naukowych Politechniki Opolskiej przebywała w niemieckim Mannheim na wyjeździe studyjnym połączonym z warsztatami.
To interesujące wydarzenie naukowe było możliwe w ramach ponadnarodowego systemowego projektu pt. Efektywny transfer wiedzy z nauki do przemysłu w województwie opolskim, realizowanego w ramach poddziałania 8.2.1 Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw, działanie 8.2 Transfer wiedzy, w priorytecie VIII Regionalne Kadry Gospodarki.
Liderem projektu jest Samorząd Województwa Opolskiego, zaś partnerami naukowymi: Politechnika Opolska, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet w Mannheim, który zaliczany jest do czołówki europejskich szkół wyższych.
Celem projektu jest wzrost działalności innowacyjnej 200 przedsiębiorstw do końca czerwca 2015 r., dzięki wykorzystaniu modelu współpracy nauki z biznesem, opierającego się na wiedzy i doświadczeniach niemieckich.
W programie czterodniowych warsztatów znalazły się prezentacie poświęcone dotychczasowym wynikom prac realizowanych w ramach projektu, koledzy z Uniwersytetu z Mannheim zaprezentowali również przykłady dobrych praktyk dotyczących transferu technologii na takich uczelniach takich miast jak: Stanford, Cambridge, Mannheim, Eindhoven, Aachen, Pekinu i Szanghaj.
Wysłuchaliśmy interesujących wykładów, które prowadzone były przez ekspertów niemieckich m. in. pana Wolfganga Müller’a – Dyrektora Steinbeis Zentrum Infothek, poświęconego transferowi wiedzy oraz współpracy z małymi przedsiębiorstwami.
Odbyliśmy wiele interesujących wizyt „w terenie” odwiedzając m.in. inkubator przedsiębiorczości MAFINEX stanowiący cześć Mannheimer Gründungszentrum (Centrum Koordynacji Wspiercia Przedsiębiorczości w Mannheim), InnovationLab w Heidelbergu, Industrie- und Handelskammer w Heidelbergu (Izba Handlowo-Przemysłowa w Heidelbergu).
Warsztaty były doskonałą okazją do lepszego poznania naszych kolegów z Uniwersytetu Mannheim, wraz z którymi będziemy zajmować się zaadoptowaniem dobrych praktyk funkcjonujących u naszych zachodnich sąsiadów na grunt naszego województwa. Spotkanie umożliwiło burzliwą wymianę poglądów i konstruktywne dyskusje w ramach spotkań warsztatowych.
Wartością dodaną było również zacieśnienie współpracy z pracownikami z Uniwersytetu Opolskiego, z którymi będziemy również przez kolejne miesiące współpracować, dążąc do jak najlepszej realizacji założeń projektu.