Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf gościł 16 marca 2018r. panią dr inż. Sophie Hippmann reprezentującą szefa Instytutu Fraunhofera – prof. Reimunda Neugebauera. Pani Hippmann jest szefową Fraunhofer Corporate Think Tank i pilotuje ze strony niemieckiej projekt powstania Fraunhofer Project Center w Opolu.
List intencyjny w sprawie utworzenia centrum, które ma być pierwszą ,,filią” tej prestiżowej organizacji w Polsce, instytut podpisał wraz z uczelnią i samorządem Opola w 2017 r. Partnerem projektu są Opolski Park Naukowo Technologiczny i Uniwersytet Techniczny w Chemnitz.
Rektor wyraził wielką wdzięczność za zaangażowanie dr inż. Hippmann w projekt, który po obu stronach Odry wymaga ogromu przygotowań od strony prawnej, technicznej i finansowej. Pani Hippmann będzie członkiem komitetu sterującego FPC, zatem zadanie, które rozpoczęła będzie miała też okazję wspierać już po pomyślnej finalizacji, czyli otwarciu centrum.
Podczas spotkania rozmawiano o możliwości wykorzystania wiedzy naszego gościa, który jako specjalista od think tanku mógłby podzielić się swoim doświadczeniem z pracownikami politechniki. Ale nie tylko. Ponieważ powstaniu opolskiej placówki Instytutu Fraunhofera przyglądają się bacznie inne, polskie uczelnie, rektor, jako wiceprzewodniczący KRPUT i przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, a więc osoba reprezentująca całe środowisko akademickie, zapowiedział już, że może wskazać kolejnych, potencjalnych partnerów Instytutu. Podobnie jak przy patronacie nad klasami konfucjańskimi, Politechnika Opolska, a wraz z nią pani Sophie Hippmann, mogłaby pomóc innym w przejściu – przetartej już przez Opole – drogi do nawiązania bardzo atrakcyjnej współpracy.
Sophie Hippmann pochwaliła otwartość opolskiego środowiska na innowacje, czyli rozumienie ducha całego IF. Z następną wizytą przyjedzie do Polski prawdopodobnie w kwietniu.
O tym, jak zaawansowane są już prace przy powstaniu Fraunhofer Project Center mówi dr hab. inż. Anna Król, prof. PO, która jest odpowiedzialna za utworzenie tej jednostki w strukturach Politechniki Opolskiej:
Dziś, po wielu miesiącach i obustronnych wizytach kończymy pracę nad szczegółami umowy, biznes planu, budżetu, założeń programowych związanych z utworzeniem Fraunhofer Project Center na Politechnice Opolskiej. Jesteśmy bardzo wspierani przez wiceprezydenta Miasta Opole Pana Macieja Wujca oraz Prezesa Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu pana dr hab. inż. Jarosława Mamalę, prof. PO oraz pracowników tej jednostki. PNT to nasz Partner strategiczny w tworzeniu FPC.
Za nami także złożenie wniosku projektowego do NCBiR. Wspólnie z firmą Tower Automotive Poland sp. z o.o. staramy się uzyskać finansowanie na opracowanie technologii produkcji lekkiego wspornika dla nowych nadwozi samochodów osobowych. Merytoryczną opiekę nad projektem sprawuje dr hab. inż. Adam Niesłony, prof. PO.
Nie czekając na oficjalne podpisanie dokumentów założycielskich rozmawiamy z przedsiębiorcami Opolszczyzny, uczestniczymy w wielu wydarzeniach, na których już prezentujemy potencjał naukowy i badawczy, którym będzie dysponował Fraunhofer Project Center.