70 lat Instytutu Fraunhofera. W Monachium zorganizowano uroczystość, podczas której kreślono przyszłość instytucji finansującej badania na całym świecie. – To zaszczyt i ogromne wyróżnienie, że możemy być częścią tej wielkiej naukowej rodziny – powiedział po uroczystości prof. Marek Tukiendorf.
W ubiegłym roku, po kilkunastomiesięcznych negocjacjach, otwarto przy Politechnice Opolskiej w obecności wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa dra Jarosława Gowina oraz prezydenta IF prof. Reimunda Neugebauera Centrum Projektowo-Badawcze Instytutu Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich, jedyne takie centrum w Polsce. Jego pracami kieruje dr hab. inż. Anna Król.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się ministrowie z krajów, gdzie swoje oddziały ma Instytut Fraunhofera. Rząd Niemiec reprezentowała Anja Karliczek, minister edukacji i badań naukowych. W uroczystości, w stolicy niemieckiej Bawarii, gdzie mieści się siedziba główna IF udział wzięli również przedstawiciele polskiego rządu: dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego oraz Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
Instytut Fraunhofera wspiera badania naukowe poprzez kilkadziesiąt swoich oddziałów w różnych obszarach. Centrum przy Politechnice Opolskiej jest sprofilowane na konstrukcje lekkie. Współpracuje ściśle z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu. Prowadzi już pierwsze projekty.