Ponad 1500 kilometrów łącznie pokonali uczestnicy zorganizowanego przez Politechnikę Opolską marszobiegu „Solidarni z Ukrainą”. Dzięki temu pozyskani przez uczelnię sponsorzy przekażą dokładnie
4500 złotych na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.
– W związku z wojną w Ukrainie apelujemy o pilne wsparcie! Dla ludzi, którzy musieli uciekać ze swoich domów zapewniamy pomoc bezpośrednią, włączając w to żywność, pomoc psychologiczną i inne formy wsparcia. Nasze wsparcie obejmuje osoby poszkodowane w wyniku konfliktu, włączając przemieszczające się wewnątrz kraju oraz uchodźczynie i uchodźców przyjeżdżających do Polski – to komunikat ze strony Polskiej Akcji Humanitarnej na który odpowiedziała społeczność Politechniki Opolskiej.

W poniedziałek, 7 marca z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn na uczelni zorganizowano pięciokilometrowy marszobieg. W tym przypadku nie liczyła się szybkość, ale sam udział: z drugiego kampusu wystartowali studenci, także studenci z programu Erasmus+, pracownicy naukowi, administracyjni a także ich rodziny – w sumie kilkadziesiąt osób, kolejne do 10 marca nadsyłały skany pokonanych przez siebie dystansów: rekordzista ma na koncie aż 37 kilometrów!
Sponsorzy: firma Aluprof S.A., Grupa Górażdże Heidelberg Cement oraz Andrzej Staruch, przewodniczący rady uczelni, zadeklarowali wynagrodzenie każdego pokonanego kilometra.


Po podliczeniu dystansów udokumentowanych za pomocą aplikacji treningowych okazało się, że uczestnicy politechnicznej akcji łącznie pokonali 1500 kilometrów.
– Dzięki wysiłkowi tych osób, na konto Polskiej Akcji Humanitarnej zostanie przekazane 4500 złotych. Bardzo dziękuję wszystkim za odzew, udział w akcji. Cieszę się ogromnie, że nasza społeczność akademicka ma tak otwarte serca do pomagania – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Marszobieg na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej to nie jedyne wsparcie Ukrainy ze strony Politechniki Opolskiej. Uczelnia na potrzeby uchodźców udostępniła akademik Sokrates, ukraińskim studentom i pracownikom oferuje wsparcie psychologiczne. Ponadto, organizuje także zbiórkę ubrań, żywności oraz środków higienicznych i bezpłatne lekcje języka polskiego dla uchodźców.