Studenci, pracownicy naukowi i administracyjni: w sumie kilkadziesiąt osób wzięło udział w marszobiegu Politechniki Opolskiej. Każdy z uczestników pokonał pięć kilometrów, żeby okazać solidarność z Ukrainą i wesprzeć Polską Akcję Humanitarną.
– To już powoli mała tradycja, że na Politechnice Opolskiej Dzień Kobiet świętujemy niosąc pomoc innym. Dzisiaj wyruszamy na pięciokilometrowy marszobieg, żeby okazać solidarność z Ukrainą i dzięki wsparciu sponsorów przekazać pomoc finansową dla Polskiej Akcji Humanitarnej. Bardzo raduje mnie fakt, że nasza społeczność akademicka tak chętnie włącza się w charytatywne akcje. Wszystkim paniom studiującym i pracującym na Politechnice Opolskiej z okazji waszego święta życzę spełnienia marzeń, realizacji w życiu zawodowym i prywatnym oraz samych dobrych wiadomości – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
– Nasza uczelnia stara się wspierać tych, którzy tej pomocy potrzebują. W ubiegłym roku zbieraliśmy kilometry podczas marszobiegu wspierając dziecięce hospicjum – przypomina dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.
W marszobiegu, który w poniedziałkowe popołudnie wystartował z drugiego kampusu Politechniki Opolskiej na Wyspę Bolko wzięło udział kilkadziesiąt osób: studenci, pracownicy naukowi i administracyjni. Cześć biegła z dziećmi.
– Trwa straszliwa wojna, straszliwa tragedia na Ukrainie. Mamy szansę wesprzeć naród ukraiński w walce, a także zaprotestować przeciwko walkom, w których giną ludzie. To najstraszliwsza rzecz, jaka może się zdarzyć w nowoczesnej Europie – podkreśla prof. Sebastian Brol z Katedry Pojazdów Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej. – Dowiedziałem się o biegu z maila, który został wysłany na studenckie skrzynki pocztowe. Uważam, że to fajna akcja, że możemy coś zrobić na rzecz potrzebujących. Dla nas to drobiazg, a może komuś pomóc – mówi Marcin Suchoń, student II roku informatyki.
Każdy z uczestników miał do pokonania 5 km. W przypadku marszobiegu nie liczyła się jednak szybkość, ale sam udział. – Uczestnicy biegu, a także chętni którzy dzisiaj nie mogli wziąć udziału, ale mogą to zrobić najpóźniej 10 marca, proszeni są o udokumentowanie swojej aktywności za pomocą jednej z aplikacji treningowych (np. Map My Run, Nike Run Club, Run Log), a następnie przesłanie zrzutu ekranu do Działu Promocji, Komunikacji i Kultury: promocja@po.edu.pl. Wszystkie te skany zostaną przekazane sponsorom, którzy nasz wysiłek wynagrodzą wsparciem Polskiej Akcji Humanitarnej – zapowiada dr Justyna Charaśna-Blachucik z Katedry Wychowania Fizycznego i Sportu Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.