24 września 2018r., w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu, przy współpracy Politechniki Opolskiej, odbyła się konferencja metodyczno – naukowa Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, skierowana do szkolnych doradców zawodowych a także osób zajmujących się poradnictwem zawodowym w szkołach, nt. „Kierunki działań szkolnych doradców zawodowych. Smart jobs- zawody przyszłości.”
Inicjatorem spotkania był Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli z doradcą metodycznym szkolnych doradców zawodowych MODN w Opolu – Edytą Ciecierską.
Tematyka konferencji była związana z potrzebami rynku edukacyjnego i rynku pracy oraz oczekiwaniami szkolnych doradców zawodowych ze szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi a także ze szkół ponadgimnazjalnych Opola i Opolszczyzny. W czasie konferencji, zostały wyjaśnione i przybliżone ważne kwestie w zakresie aktualnych kierunków rozwoju doradztwa zawodowego w reformowanych szkołach oraz podjęto próbę zdefiniowania istotnych pojęć, dotyczących nowoczesnych rozwiązań w zawodoznawstwie.
Spotkanie stało się również przestrzenią do ciekawej wymiany doświadczeń oraz informacji między doradcami zawodowymi, pracującymi na co dzień z młodzieżą w szkołach a pracownikami naukowymi Politechniki Opolskiej, Akademickiego Biura Karier PO i Parku Naukowo-Technologicznego. W spotkaniu i dyskusji panelowej wzięła udział Dyrektor Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu oraz Kosultant ds. Organizacji i Zarządzania Oświatą– mgr Małgorzata Szeląg, oraz dr Bronisława Ogonowski – Kierownik Referatu Wspomagania i Strategii Edukacyjnej Opolskiego Wydziału Oświaty.
Jak kształcić młodych ludzi w XXI wieku ? Które kompetencje zarówno te twarde jak i miękkie przede wszystkim rozwijać? W które branże należałoby zainwestować, aby młody człowiek, stojący u progu życia zawodowego, był dobrze przygotowany do funkcjonowania w skomplikowanej współczesnej rzeczywistości, na coraz bardziej wymagającym rynku pracy?
Na te i wiele innych pytań starano się udzielać odpowiedzi, słuchając wykładów a następnie biorąc udział w dyskusji panelowej.
Wśród prelegentów znaleźli się: prorektor ds. studenckich i inwestycji Politechniki Opolskiej prof. dr hab. Krzysztof Malik, który przedstawił niezwykle ciekawy wykład „Smart jobs-zawody przyszłości”, dotyczący kierunków i tendencji rozwoju na obecnym rynku pracy oraz poszukiwanych kompetencji współczesnych pracowników. Prorektor Krzysztof Malik podkreślał rolę innowacyjności w mentalności pracowników i działaniach aranżowanych w firmach różnych specjalności. Doradcy zawodowi zostali także zapoznani z poszukiwanymi branżami i tymi, które będą się rozwijały w najbliższych latach na terenie województwa opolskiego oraz na ogólnopolskim rynku pracy.
Prezes Zarządu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu dr hab. inż. Jarosław Mamala, przedstawił doradcom zawodowym informacje związane z inwestycjami oraz infrastrukturą PNT. Zaprezentował ideę „Mind”, towarzyszącą wszelkim przedsięwzięciom podejmowanym w Parku. Prezes Jarosław Mamala, zaprezentował również osobom obecnym na spotkaniu perspektywy współpracy z firmami informatycznymi oraz z instytucjami edukacyjnymi i szkołami.
Spotkanie było działaniem zorganizowanym przy współpracy z Akademickim Biurem Karier Politechniki Opolskiej.