Z zachowaniem tradycyjnego ceremoniału ponad 200 słuchaczy Dziecięcej Politechniki Opolskiej rozpoczęło nowy rok akademicki. Dla wielu uczestników to już kolejna edycja wykładów, w których biorą udział.
Na zajęciach spodobał mi się wykres dotyczący kreatywności i mieliśmy wymyślić nowe zastosowania wykorzystania znanych skrótów: np. PKP Pies Kocha Pracę, ONZ Okrągły Nos Zosi – mówi Mateusz , który razem z siostrami Matyldą i Konstancją w Dziecięcej Politechnice Opolskiej bierze udział po raz pierwszy. Zajęcia były bardzo przyjemne, dużo się na nich działo, nauczyliśmy się dużo o integracji -dodaje Dominika też po raz pierwszy uczestniczy w zajęciach.









W sumie, na 16. edycję Dziecięcej Politechniki Opolskiej zapisało się ponad 200 osób. – Bardzo się cieszymy, że tyle najmłodszych słuchaczy chce się rozwijać. Każdy znajdzie tutaj coś interesującego dla siebie, będzie poszukiwał wiedzy, odpowiedzi na nurtujące pytania. To pierwszy krok w drodze rozwoju, kolejny to Młodzieżowa Politechnika Opolska, a potem oczywiście studia na naszej uczelni – podkreśla prof. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej, który przyjął w sobotę ślubowanie najmłodszych studentów i poprzez akt immatrykulacji włączył ich w poczet społeczności akademickiej.
Pierwszy wykład pt. „Odnaleźć spokój, czyli jak poradzić sobie ze zmianami” poprowadziła dr inż. Ewa Polańczyk z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki. Grupa dzieci była bardzo zaangażowana, chętnie brały udział w części warsztatowej, zadawały dużo pytań miały możliwości rozwijania kreatywności poprzez znajdowanie nowych zastosowań dla przedmiotów znanych z codzienności – podsumowuje.
Najbliższe to „Sztuczna inteligencja, czyli kosmita w bibliotece?” oraz „Najciekawsze budynki świata”. – Równolegle do zajęć dla dzieci, przygotowaliśmy także wykłady dla rodziców dotyczące np. wyzwań związanych z wirtualną rzeczywistością – informuje Małgorzata Baldysz, kierownik Działu Promocji Komunikacji i Kultury.
Do tej pory w Dziecięcej Politechnice Opolskiej wzięło udział ponad siedem tysięcy słuchaczy. Ponieważ wiele z tych osób dopytywało o możliwość organizowania kolejnych wykładów dla starszej grupy wiekowej, na uczelni działa także Młodzieżowa Politechnika Opolska.