Z roku na rok studia na Politechnice Opolskiej cieszą się coraz większym zainteresowaniem pań, które świetnie odnajdują się także na studiach doktoranckich. „Słaba płeć” ma także silną reprezentację w uczelnianej kadrze – na prawie 830 pracowników ponad połowa to kobiety.
– Byłam jedyną kobietą na roku. Studiowałam elektrotechnikę na Politechnice Opolskiej. Zamiłowanie do nauk technicznych wyniosłam z domu, gdy zaczynałam studia, mój tato kończył pracę nad doktoratem właśnie na politechnice – wspomina Wiktoria Kalus, obecnie przewodnicząca Samorządu Doktorantów Politechniki Opolskiej.
– Koledzy traktowali mnie zupełnie normalnie. Nie przynosili mi ani kwiatów, ani kawy. Myślę, że czasy gdy kierunki techniczne kojarzone były jako typowo męskie, już dawno odeszły do lamusa. Kobiety świetnie odnajdują się w naukach technicznych, przykładem tego jest chociażby moja zastępczyni w samorządzie Natalia Browarska – podkreśla Wiktoria Kalus. Obie panie w zeszłym roku pracowały nad wynalazkami, które zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego RP.
Dr Anida Stanik-Besler, prorektor ds. nauki i kształcenia Politechniki Opolskiej zauważa, że teraz trudno znaleźć kierunek na uczelni, na którym studiuje tylko jedna kobieta. – Z roku na rok odnotowujemy coraz większe zainteresowanie studiami przez panie. W zeszłym roku studiowało u nas ok. 1600 kobiet, w tym roku jest ich o ok. 200 więcej. To jedna trzecia ogółu naszych studentów – zauważa dr Anida Stanik-Besler. Co ciekawe, przewodniczącą samorządu studenckiego także jest kobieta: Mariola Wełniak, studentka wychowania fizycznego.
– To dość niestandardowym kierunek jak na politechnikę, natomiast nie zmienia to faktu, iż czuję się bardzo dobrze na naszej uczelni. Dla chętnych nie brakuje tutaj możliwości do kształtowania umiejętności i zdobywania wiedzy na różnych płaszczyznach, na przykład poprzez aktywność w kołach naukowych, chórze, orkiestrze, a także Samorządzie Studenckim, w którego działania aktualnie jestem najbardziej zaangażowana – mówi Mariola Wełniak. – Kolejne roczniki pokazują, że jeśli dany kierunek je interesuje, to właśnie go wybierają, niezależnie od reprezentowanej płci, co cieszy, ponieważ my – młodzi ludzie – mamy jeszcze sporo stereotypów dotyczących płci do obalenia, a sama płeć nie definiuje predyspozycji danej osoby do wykonywania określonego zawodu – dodaje Mariola Wełniak.
Dr Anida Stanik-Besler zwraca uwagę również na fakt, że wiele pań, tak jak przedstawicielki samorządu doktorantów, nie kończy studiów na uzyskaniu dyplomu magistra inżyniera. Sporo kobiet pracuje na politechnice jako nauczyciele akademiccy, świetnie sobie radzą w świecie uważanym niegdyś za typowo męski. – W trakcie swojej pracy naukowej nigdy nie spotkałam się z innym traktowaniem dlatego, że jestem kobietą. Zdarzały się sytuacje, że na konferencjach naukowych byłam jedyną występującą kobietą – wspomina dr Anida Stanik-Besler.
Dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym podkreśla, że wiele pań świetnie sobie radzi na stanowiskach kierowniczych.
– Mowa zarówno o paniach, które są nauczycielami akademickimi, jak i paniach, które pracują w administracji oraz innych obszarach naszej uczelni. Na politechnice mamy nawet kilka sfeminizowanych działów, jak jednostki w pionie prorektora ds. nauki i rozwoju, prorektora ds. kształcenia i dydaktyki oraz w moim pionie, gdzie zdecydowana większość pracowników to panie – wylicza dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz.
– Bez względu na zajmowane stanowisko, panie w doskonały sposób łączą rozwój zawodowy z życiem prywatnym, realizując przy tym swoje różnorodne pasje – zaznacza dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz. – Na prawie 830 pracowników ponad połowa to kobiety, które są kreatywne, pomysłowe, świetnie się z nimi pracuje – dodaje Anna Artemska, dyrektor Działu Kadr.
– O tym, że dobrze i profesjonalnie pracuje się z paniami, świadczy fakt, że w zarządzie uczelni jest parytet – zauważa prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, który z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom studiującym i pracującym na politechnice składa najlepsze życzenia.