Dr Grzegorz Jezierski, autorytet w dziedzinie promieniowania, wieloletni pracownik przemysłu energetycznego i kustosz uczelnianego Muzeum Lamp Rentgenowskich, spotkał się we wtorek z czytelnikami (w tym z licealistami z opolskiej ,,Trójki”), aby przybliżyć fascynujący temat swojej wznowionej świeżo książki.
Opracowanie pt. ,,Energia jądrowa, wczoraj i dziś” przedstawia wiedzę na temat jednego z najważniejszych osiągnięć ludzkości w sposób rzetelny – i co ważne – bezstronny.
Trzeba też dodać: przystępny i barwny, stąd też wydana nakładem Polskich Wydawnictw Technicznych książka (2005 i 2015) jest rozchwytywana przez czytelników. Wie o tym najlepiej organizator spotkania – Biblioteka Politechniki Opolskiej, która natychmiast po wciągnięciu tytułu na litę swoich zbiorów, wypożyczyła wszystkie egzemlarze.
Po wstępie dyrektor dr inż. Elżbiety Czerwińskiej oraz prorektora ds. nauki prof. Janusza Pospolity (To znakomita książka – chwalił profesor – skrzyżowanie tytanicznej pracy z talentem i pasją), głos zabrał autor, który poprowadził słuchaczy przez bogatą historię wykorzystania przez człowieka atomu, od literackiej wizji fantasty Herberta Wellsa, przez pierwsze rozszczepienie, pierwszą detonację bomby i pierwszy reaktor użyty w celach pokojowych, po polski program budowy elektrowni jądrowej, z lokalnym (zaprzepaszczonym już) wątkiem z przedsiębiorstwa Metalchem, które miało produkować elementy awaryjnego systemu chłodzenia dla Żarnowca.
Nie zabrakło okołoatomowych anegdot i ciekawostek, jak list podpisany (ale nienapisany) przez Einstaina, czyli jedna strona papieru, która zmieniła bieg historii (w liście tym przekonano prezydenta USA do programu atomowego), czy geneza… bikini, którego nazwa wzięła się od atolu, na którym przeprowadzano modne, jak można powiedzieć, próby atomowe.
Na zakończenie, aby jeszcze bardziej uświadomić słuchaczom wagę uranu (również w tym dosłownym sensie) dr Jezierki puścił w obieg walec cennego kruszcu.
Warto dodać, że dr Grzegorz Jezierski zapraszany jest ze swoim wykładem do wielu ośrodków. Przed spotkaniem w CeNaBizie miał w tym miesiącu także prezentację w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, gdzie o energii jądrowej opowiedział 50 studentom kierunku inżynieria bezpieczeństwa.