Siedziba „Mechaników”

W październiku 1975 r. oddano do użytku nowy budynek dydaktyczny Instytutu Budowy Maszyn Wydziału Mechanicznego przy ul. Oleskiej (dziś Mikołajczyka). 

W jego wzniesieniu spory udział mieli sami studenci, którzy w czynie społecznym, pomagali przy budowie i …dogłębnie zapoznawali się z leżącymi u podstaw mechaniki zasadami dynamiki sformułowanymi przez Newtona. ,,Zmiana ruchu jest proporcjonalna do przyłożonej siły poruszającej i odbywa się w kierunku prostej, wzdłuż której siła jest przyłożona” – to przecież nic innego jak opis lotu porcji piachu z łopaty.

Wkopanie kamienia węgielnego przez rektora Rościsława Oniszczyka (na zdjęciu) miało miejsce w 1973 r.

skan_45-121
skan_45-122
wm_60-70_009

DZIŚ

Budynek przy ul. Mikołajczyka do 2011 r., był głównym adresem uczelni. Odkąd mieszczący się tu rektorat przeniósł się do II kampusu, cały gmach znów należy wyłącznie (z kilkoma wyjątkami – m. in. Działem Kształcenia, Działem Współpracy Międzynarodowej,  Uczelnianym Ośrodkiem Informatycznym i Katedrą Inżynierii Biosysytemów WIPiL) do mechaników.

Przylegające do budynku błonia pełnią nie mniej ważną funkcję: to tu odbywa się piknik naukowy w ramach Opolskiego Festiwalu Nauki oraz Piastonalia.

Co zaś się tyczy budowlanego czynu społecznego, studenci garną się raczej do prac dekoratorskich (wieszając w oknach akademików kolorowe transparenty z okazji obron), choć wśród inicjatyw związanych z bazą lokalową uczelni znalazł się ciekawy projekt autorstwa i wykonania studentów III roku ekonomii. To pomieszczenie ChillOut 7, służące do odetchnięcia między zajęciami. Znajdują się tu sofy, sakwy i fotele, ale też tablica i kącik komputerowy. Studenci Wydziału Ekonomii i Zarządzania to przecież przyszli menedżerowie – jedna z najbardziej narażonych na stres grup zawodowych. Umiejętność relaksu – wbrew pozorom nie tak powszechna – może uratować im kiedyś karierę i zdrowie.

_DSC3348
_DSC9246