W hali sportowej Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii odbyła się w piątek uroczystość upamiętniająca dr Bogusławę Graczykowską (1961–2014). Imieniem byłej prodziekan ds. dydaktyki WWFiF nazwano salę taneczną, a więc miejsce, w którym spędziła setki godzin, prowadząc zajęcia ze studentami.
Uchwałą Senatu Politechniki Opolskiej, w uznaniu za zasługi, Sali Tanecznej w budynku nr 9 II Kampusu PO nadano imię dr Bogusławy Graczykowskiej. Wydarzeniu zorganizowanemu z tej okazji towarzyszyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy, pokaz tańca towarzyskiego przygotowany przez Szkołę Tańca Sparta Opole.

– Mamy takie czasy, że brakuje nam autorytetów. Widzimy w mediach osoby, które nie zawsze powinny tam być, natomiast Pani Doktor była prawdziwym wzorem do naśladowania, właśnie dla młodych ludzi. A nawiązując do tytułu książki Jej autorstwa Ruch i taniec nie jedno ma imię, uważam, że dla nas ruch i taniec ma imię Bogusława Graczykowska – powiedział rektor Politechniki Opolskiej, prof. Marcin Lorenc.

– Byłem studentem Bogusi, dr Bogusławy Graczykowskiej. Będąc na drugim lub trzecim roku niechętnie podchodziłem do zajęć z tańca. Nie lubiłem, nie potrafiłem tańczyć. I nie wiem jakim sposobem, ale Bogusia okiełznała nas, mnie i kolegów z wychowania fizycznego, i nauczyła nas walca, poloneza i wielu innych tańców, co do dzisiaj sobie cenię – wspominał dr hab. Dawid Bączkowicz, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.
W imieniu rodziny dr Bogusławy Graczykowskiej głos zabrała jej siostra pani Teresa Grzegorzak – Serdecznie dziękuję przede wszystkim za pamięć o Bogusi, za przygotowanie takiej wzruszającej uroczystości, która pozostanie w naszych sercach. Bogusi z nami już nie ma, pozostała pustka, którą wszyscy wypełniamy wspomnieniami.
Galeria zdjęć z uroczystości …
dr Bogusława Graczykowska
Doktor nauk o kulturze fizycznej, stopień uzyskała na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w 2004 roku. W 2003 roku rozpoczęła pracę w Politechnice Opolskiej na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.
W latach 2012-2014 pełniła funkcję prodziekan ds. dydaktyki. W latach 2009-2012 natomiast funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Turystyki i Rekreacji, była adiunktem w Katedrze Aktywnych Form Turystyki i Rekreacji. Ponadto, w latach 2005-2008 pełniła funkcję pełnomocnika dziekana ds. praktyk zawodowych na kierunku turystyka i rekreacja.
Była członkiem Rady Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. W roku 2008 została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W roku 2009 otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego.
Specjalizowała się w prowadzeniu zajęć dla studentów z dziedziny rekreacji ruchowej, tańca i obsługi ruchu turystycznego. Była kwalifikowanym instruktorem rekreacji ruchowej ze specjalnością: taniec, aerobik, Nordic Walking. Posiadała licencję pilota wycieczek, wielokrotnie organizowała i uczestniczyła wraz ze studentami w Międzynarodowych Targach Turystycznych w Berlinie.
Współpracowała z Publicznym Gimnazjum nr 1 w Opolu, Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Brzegu i z Narodowym Funduszem Zdrowia O/Opole.
Jest autorką 55 publikacji, 2 podręczników akademickich: Ruch i taniec nie jedno ma imię, Opole 2007;
Edukacja zdrowotna, turystyka i rekreacja dzieci i młodzieży-w nowej podstawie programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, Opole 2010 oraz monografii Perełki Śląska Opolskiego widziane okiem studentów. Produkt turystyczny, Opole 2010.