Dziś na Politechnice Opolskiej zainaugurowano ogólnopolski klaster Wspólnota Wiedzy i Innowacji w Inżynierii Produkcji. Gościem specjalnym wydarzenia był Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju pan Adam Zdziebło.
Klaster zrzeszający 77 podmiotów ze wszystkich regionów kraju – w tym 28 uczelni, 41 przedsiębiorstw oraz 8 samorządów – zawiązany został w związku z nową perspektywą finansowania (2014 – 2020), która zakłada przepływ pieniędzy na badania i rozwój przez firmy.
To największa zmiana jakościowa w powojennej historii Polski – ocenia prof. Ryszard Knosala, inicjator klastra – a sama Wspólnota to przykład rzeczywistej integracji przemysłu i nauki. Zysk, na jaki mogą liczyć zintegrowane uczelnie zależeć będzie od ich zaangażowania.
Opolskie środowisko akademickie reprezentowane jest w klastrze, obok politechniki, także przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie. Firmy skupione w klastrze to wyłącznie duże, czyli zatrudniające powyżej 50 osób przedsiębiorstwa, a grono 77 założycieli ma w planach pozyskiwanie kolejnych członków.
Przecież – jak powiedział gospodarz spotkania rektor prof. Marek Tukiendorf – w grupie raźniej. Domena klastra, czyli inżynieria produkcji – zauważył również – narodziła się na Politechnice Opolskiej. To produkt naszej uczelni. Słyniemy z niej tak, jak inni z błękitnego lasera. (Przypomnijmy, że za powstaniem inżynierii produkcji jako samodzielnej dyscypliny naukowej stoi prof. Knosala.)
Uznanie dla zapoczątkowanej dziś współpracy w ramach klastra wyraził wiceminister Zdziebło. To bardzo ważna inicjatywa. – podkreślił. Zwrócił również uwagę, że sposób finansowania badań naukowych ze środków biznesu stosowany jest na całym świecie. Jestem spokojny o to, że wszystko potoczy się w dobrym kierunku. – powiedział.
Stawka w tym nowym unijnym rozdaniu jest warta największych starań: z realizowanego przez rząd programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, o którym szerzej gość opowiedział podczas wykładu otwartego, do nauki przez przemysł ma popłynąć ponad 8 miliardów euro.
Obok finansów wartością klastra jest już samo współdziałanie – zauważył z kolei obecny na spotkaniu wicemarszałek Roman Kolek – z perspektywy regionu jest to bardzo korzystna inicjatywa i jestem głęboko przekonany, że nie jest to tylko ,,zamach na kasę”.
Podczas inauguracji klastra, po części wykładowej, wybrany został zarząd: Rada Wspólnoty oraz Komitet Sterujący, ustalono także plan działania. Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Polskie Towarzystwo Zarządzania Produkcją z siedzibą w Opolu.
relacja filmowa – wkrótce…