W sobotę, w murach uczelni gościliśmy prawie stu licealistów, którzy odwiedzili laboratoria i mieli okazję poczuć się jak prawdziwi studenci. O najnowszym projekcie edukacyjnym politechniki opowiada jego pomysłodawczyni dr Justyna Charaśna-Blachucik, pełnomocnik rektora ds. DPO i MPO.
Projekt został utworzony jako kontynuacja Dziecięcej Politechniki Opolskiej, której koordynację przejęłam po dr hab. Annie Król. Chciałam, aby mali absolwenci DPO mogli dalej do nas przychodzić i uczyć się, lecz w nieco innej formie. Po wielu ustaleniach, rozmowach z władzami uczelni i przychylności władz wydziałów, wspólnie z Sekcją Promocji i Kultury Politechniki Opolskiej zostały dopełnione formalności i projekt ruszył wraz z 2020 rokiem.
Młodzieżowa Politechnika Opolska jest skierowana do słuchaczy w wieku 13-17 lat, nie tylko absolwentów DPO, choć wśród uczestników są i oni. Zajęcia odbywają się na poszczególnych wydziałach raz w miesiącu. Prezentujemy słuchaczom profil każdego wydziału i to, co ma najciekawszego do pokazania. Przybliżamy młodzieży akademicki styl prowadzenia zajęć w sposób praktyczny, laboratoryjny, ćwiczeniowy i warsztatowy. Słuchacze mogą swobodnie zadawać pytania i zdobywać wiedzę. Kontakt z nauczycielami akademickimi jest zupełnie inny niż ten z nauczycielem edukacji obowiązkowej. Czas spędzony w murach naszej uczelni jest dla dzieci i młodzieży nie tylko atrakcyjny, ale i wartościowy naukowo.
Uważam, że upowszechnianie wiedzy w każdej formie jest potrzebne, a jeśli jest zainteresowanie to tym bardziej należy być otwartym na tego typu projekty.
Obecnie w projekcie biorą udział trzy 30-osobowe grupy. Lista rekrutacyjna została już zamknięta, ale zapraszamy za rok gdyż od listopada ruszymy z kolejnymi tematami zajęć.
Dla nauczycieli akademickich projekt jest nowym wyzwaniem. Nie jest łatwo dostosować język do wieku słuchaczy, ale uważam, że kontakt z młodzieżą jest niezbędny do tego, aby poznać jej zainteresowania i sprostać jej potrzebom.
Jesteśmy po fantastycznych pierwszych wykładach i prezentacji wydziałów:
- Elektrotechniki Automatyki i Informatyki – dr inż. Barbara Grochowicz, dr inż. Arkadiusz Gardecki Jak dogadać się z robotem – programowanie robota mobilnego w praktyce
- Ekonomii i Zarządzania – dr inż. Marzena Szewczyk-Stępień, dr inż. Łukasz Dymek Sztuka manipulacji, czyli praktycznie jak nie dać się oszukać
- Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii – mgr Piotr Nowacki, dr Justyna Charaśna-Blachucik – Znaczenie aktywności fizycznej w rozwoju człowieka
Dziękuję za zaufanie i przychylność a także zaangażowanie koordynatorów i wykładowców poszczególnych wydziałów oraz mrówczą pracę mgr Małgorzaty Baldysz Kierownik Sekcji Promocji i Kultury.
Niezbędne informacje www.mpo.po.opole.pl
Galeria z Młodzieżowej Politechniki Opolskiej na WWFiF