Organizatorzy XV Opolskiego Festiwalu Nauki – Uniwersytet Opolski i Politechnika Opolska – zapraszają wszystkich mieszkańców Opola, całej Opolszczyzny i gości spoza województwa na trzydniową ucztę naukową. Ciekawostki z różnych dziedzin nauki, uprawianych w województwie opolskim serwować będą przedstawiciele nauki, kultury i edukacji.
Festiwal rozpocznie się w piątek Nocą Nauki, podczas której będzie można, miedzy innymi, wspólnie poczytać korespondencję masońską (politechnika, Wydział Ekonomii i Zarządzania, godz. 19.00). W niedzielę, opolscy naukowcy zaproszą wszystkich na tradycyjny Piknik Naukowy, który tym razem odbędzie się w kampusie uniwersytetu przy ul. Oleskiej. W piknikowej ofercie politechniki znajdzie się pokaz historycznych jednośladów (Wydział Mechaniczny) i drukowanych mostów (Wydział Budownictwa i Architektury), a także festyn rekreacyjno-sportowy (Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii), ale zachęcamy do zapoznania się i skorzystania z całego, bogatego PROGRAMU IMPREZY, do organizacji której pozyskano wielu, atrakcyjnych partnerów.
W poniedziałek, 29 maja na opolskich uczelniach trwać będzie Dzień Otwarty. Politechnika Opolska zaprezentuje swoje najciekawsze laboratoria i przeprowadzi mnóstwo, interesujących zajęć, w tym warsztaty z interfejsów mózg-komputer (Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki) i pokazy chemiczne (Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki).
Głównym celem organizowania Opolskiego Festiwalu Nauki jest popularyzacja i upowszechnianie nauki wśród mieszkańców Opola, Opolszczyzny i innych województw. Przedstawiciele opolskich jednostek naukowych, kulturalnych, muzealnych i edukacyjnych prezentują swoje osiągnięcia naukowe i techniczne. Zaproszono do udziału w organizacji 15 Opolskiego Festiwalu Nauki pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni wyższych, pracowników naukowych ośrodków badawczych, instytucji muzealnych, bibliotek, pracowników jednostek edukacyjnych i samorządowych. Wspólnie będą przedstawiać dokonania naukowe w sposób przystępny a przy okazji miły i łatwy. Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość poznać jakie efekty i korzyści płyną z badań naukowych oraz jakie są możliwości ich wykorzystywania w gospodarce, przedsiębiorczości, ochronie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, medycynie, zarządzaniu i wielu innych dziedzinach życia społecznego. Młodzież pragnąca studiować w uczelniach naszego regionu będzie mogła poznać warsztat pracy naukowców, co pozwoli wyrobić w nich przekonanie, iż nauka stanowi integralną część rozwoju kulturowego i cywilizacyjnego każdego człowieka. Ponadto będą oni mieli możliwość zapoznania się z ofertą i kierunkami kształcenia w uczelniach Opolszczyzny. (https://festiwal.po.opole.pl)