Politechnika Opolska to miejsce edukacji nie tylko studentów, ale też ich młodszych kolegów ze szkół średnich, którzy praktykują tu w różnych działach. Uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu (klasa o profilu ,,fototechnik”) – Agata Kubicka i Mateusz Wyżliński, przyglądając się pracy w Sekcji Promocji i Kultury udokumentowali rozmowę ze swoim opiekunem – fotografem Sławojem Dubielem*.
O tym, jak to się zaczęło, o zdjęciach, których się nie robi i o dostojności fotografii analogowej.
* Sławo Dubiel urodził się w 1964 r. w Tarnowskich Górach. Wykształcenie wyższe i specjalistyczne zdobył w Opolu, gdzie też zamieszkał i obecnie pracuje. Swoje prace prezentuje na wystawach autorskich i kuratorskich, spotykając się z dużym zainteresowaniem odbiorców, w tym krytyków fotografii. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tworzy głównie czarno-białe fotografie przestrzeni postindustrialnych oraz klasyczne fotografie krajobrazu.
Rejestruje i dokumentuje zmiany zachodzące w życiu regionu. Jest autorem cykli fotograficznych, dokumentujących nieczynną Cementownię Groszowice (2002), kulturę ludową Śląska Opolskiego (2004) czy historyczną zabudowę Paczkowa i Byczyny (2007) oraz Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach (2012). Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (2000), a od 2011 r. współtworzy także Fundację Warsztatów Fotograficznych 2.8. w ramach, której współorganizuje Opolski Festiwal Fotografii.
Z Politechniką Opolską związany jest od ponad dwudziestu lat.