W jednej z najbardziej reprezentacyjnych sal w mieście Politechnika Opolska zainaugurowała swój 54. rok akademicki i uroczyście przyjęła do swego grona ponad 2100 nowych żaków. Choć od początku października zdążyli już zrobić sporo notatek z zajęć, pełnoprawnymi studentami stali się dopiero dziś, po symbolicznym akcie immatrykulacji i ślubowaniu, które w ich imieniu złożyli reprezentanci każdego z 23 kierunków.
Inauguracji roku 2019/2020, tym razem w stuletniej Auli im. Oswalda Matei na Wydziale Budownictwa i Architektury przewodził nowy rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc.
– Przeszłości nie zmienimy, mamy natomiast wpływ na przyszłość. – powiedział w swoim wystąpieniu odnosząc się do szczególnej sytuacji, w jakiej znalazła się uczelnia. Po przedstawieniu najważniejszych liczb i faktów opisujących jej potencjał, rektor podziękował za zaufanie, jakim obdarzyli go wyborcy i przypomniał o trzech najważniejszych celach, jakie wyznaczył sobie do końca kadencji, a więc – w rozpoczętym właśnie roku akademickim: przywróceniu w Politechnice Opolskiej spokoju, wdrożeniu wymagań i zmian wynikających z nowej ustawy oraz utrzymaniu statusu Politechniki Opolskiej jako uczelni akademickiej. Nie uda nam się zrealizować tych celów bez pełnego zaangażowania i współpracy wszystkich jednostek organizacyjnych. Proszę zatem wszystkich, którym leży na sercu dobro uczelni o solidarne, ponad różnicami, wspieranie działań rektorów i dziekanów, nakierowanych na rozwój naszej uczelni. Wierzę, że wspólnym wysiłkiem wypracujemy pomyślną przyszłość.
Wykład inauguracyjny pt. „Zadania odwrotne w nauce, technice i życiu codziennym” wygłosił gospodarz uroczystości, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury, prof. Zbigniew Zembaty, który opowiedział o podobieństwach pracy inżyniera ze sztuką dedukcji Sherlocka Holmesa.
Powitanie nowego roku akademickiego świętowali z nami goście reprezentujący lokalne i ogólnopolskie środowisko akademickie, gospodarcze i społeczne. W orszaku poszli rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni i senat, na widowni zasiedli, m. in. Piotr Ziółkowski z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, konsul Niemiec pani Birgit Fisel – Rosle, a także, po raz pierwszy, Rada Uczelni, nowe ciało doradcze politechniki. Jej przewodniczący Paweł Zieliński, dyrektor finansowy firmy Multiserwis wykorzystał swoje wystąpienie do przedstawienia członków Rady i deklaracji wsparcia uczelni pod kierownictwem nowego rektora. Kiedy trwały wybory – wspomniał dzień 30 września – tuż obok auli, w holu, studenci grali na gitarach i śpiewali. Ujęło mnie, że rzeczy poważne dzieją się równolegle z życiem studenckim. Właśnie tak: wielowymiarowo, powinna działać uczelnia.
Na to, że studia to nie tylko nauka, zwrócili uwagę wszyscy przemawiający podczas uroczystości. W swoich życzeniach dla studentów i całego środowiska akademickiego, o pasjach, sporcie, kształtowaniu charakterów i budowaniu przyjaźni (a bywa, że i małżeństw) mówił zarówno rektor Lorenc, jak i wiceprezydent Opola Przemysław Zych, wicemarszałek Stanisław Rakoczy, wojewoda Adrian Czubak i przewodniczący samorządu studenckiego Bartosz Polok, który swoje słowa skierował szczególnie do najmłodszych członków naszej społeczności.
A jest ich sporo: liczące grubo ponad 6 tysięcy osób grono politechnicznych żaków zasiliło 1375 osób na studiach stacjonarnych i 803 na studiach niestacjonarnych. Wśród nich także spora grupa zza granicy. Ci, którzy przyjechali do Opola zza wschodniej granicy kraju przez całe wakacje przygotowywali się do studiowania podczas Letniego Kursu Języka Polskiego prowadzonego przez Studium Języków Obcych i Dział Współpracy Międzynarodowej. Pozostali zdobędą wiedzę w języku angielskim (politechnika oferuje 8 takich kierunków). Na okres jednego semestru, z całej Europy przyjechało także 90 studentów w ramach programu wymiany akademickiej Erasmus.
Podczas inauguracji powitano nowych członków naszej społeczności, ale też pożegnano tych, którzy opuścili ją na zawsze: rektora prof. Marka Tukiendorfa, oraz profesorów: Kazimierza Szczygielskiego, Jeremiego Sieczkowskiego i Stefana Szymurę.
Poprowadzona przez Grzegorza Paska uroczystość stała się też okazją do wręczenia dyplomów dla wyróżniających się sportowców. Tym razem byli to:
Jakub Czajkowski – kapitan złotych medalistów Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej, Patryk Mauer – kapitan złotych medalistów AMP w piłce ręcznej mężczyzn, Natalia Szponder – złota medalistka AMP w karate WKF, Bartłomiej Stój – lekkoatleta, trzykrotny medalista tegorocznych AMP w lekkoatletyce, Wojciech Leszczyński i Patryk Wilk – w imieniu drużyny koszykówki, za awans do 1 ligi i srebrny medal AMP w typie uczelni technicznych.
Obok studentów-sportowców, goście inauguracji mogli podziwiać też studentów-wokalistów z Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej pod dyrekcją Ludmiły Wocial-Zawadzkiej, studentów-muzyków z Orkiestry Politechniki Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Ślusarczyka oraz studentów-konstruktorów, którzy prezentowali swojego Clever Kameleona (wspólne dzieło Wydziału Mechanicznego i Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki), laureata 5. miejsca na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge ERC2019 w Kielcach (już wkrótce, w uczelnianych mediach, przeczytamy o nim więcej!).
Jak bowiem wielokrotnie podkreślano, Politechnika Opolska to nie tylko egzaminy, ale też przestrzeń na realizację pasji. W tym miejscu warto przypomnieć pewne uniwersalne zalecenie, wypowiedziane już 40 lat temu przez patrona auli, w której odbyła się inauguracja prof. Oswalda Mateję, rektora uczelni w latach 1975-1981. ,,Droga Młodzieży! – powiedział kiedyś – W okresie studiów macie prawo nie tylko do nauki, lecz również do uśmiechu, do zabawy i do kulturalnej rozrywki. Korzystajcie z tego przywileju!”