Jak mówi porzekadło – do luksusu łatwo się przyzwyczaić, pracownicy i studenci z budynków nr 1 i 3 przy ul. Prószkowskiej zapewne więc zdążyli się już zżyć ze swoim pięknym kawałkiem kampusu. Dziś mija rok od oddania inwestycji, która zmieniła jakość flagowego wydziału politechniki.
Komfort pracy i nauki rzeczywiście podniósł się w sposób nieoceniony – przyznaje prof. Marian Łukaniszyn, prorektor ds. nauki, a w minionej kadencji dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, który uroczyście otwierał siedzibę WEAI 22 grudnia 2015 r. – Cieszymy się też, że wszystkie instytuty naszego wydziału, po raz pierwszy w jego 50-letniej historii, znajdują się pod wspólnym adresem. Mamy tu piękną salę Rady Wydziału, znakomite laboratoria i przestrzeń. Panuje tu pełen profesjonalizm!
Skonsolidowanie wydziału było jednym z celów wartej 30 milionów złotych inwestycji. Przedsięwzięcie miało także zapewnić taki poziom kształcenia i badań, aby dostarczyć gospodarce wysoko wyspecjalizowane kadry inżynierskie i przysłużyć się rozwojowi przemysłu, miasta i oczywiście samej uczelni.
Środki na ten cel zapewniła europejska dotacja.
Jak wszystkie obiekty w kampusie budynki są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a dzięki wykorzystaniu technologii odnawialnych źródeł energii ich użytkowanie jest ekologiczne i ekonomiczne.
W budynkach znajdują się najnowocześniejsze laboratoria (w tym jedno z najlepszych w Polsce neuro – science), sale wykładowe i pracownie komputerowe, wszystkie w pełni wyposażone od mebli, przez sprzęt multimedialny i sieciowy, po zaawansowaną aparaturę badawczą.
Podczas prac remontowych, które przez cały czas (rekordowo krótki: dwa budynki zmodernizowano w 11 miesięcy) można było śledzić dzięki kamerze on-line, dokonano kilku, nietypowych znalezisk. W łatach dachu i pod fundamentami spoczywały pamiątki burzliwej historii kampusu: prehistoryczna muszla odbita w marglu, przedwojenna, niemiecka gazeta, kufajka czołgisty Czerwonej Armii, czy butelka peerelowskiej okowity. Zdarzyły się też podejrzane militaria, do których wezwano saperów z Brzegu.
W uroczystości otwarcia nowej siedziby wydziału wzięli udział mecenasi projektu, którzy – na różnych szczeblach – wsparli śmiały projekt opolan: prof. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP (,,To początek kolejnego etapu wspaniałego rozwoju PO”) i senator Adam Zdziebło (,,Dziękuję za determinację, z jaką dążyliście do przeobrażenia tego miejsca”).
Więcej:
podsumowanie kierownika projektu dra hab. inż. Mirosława Szmajdy, prof. PO