23 września w Centrum Nauka-Biznes (CeNaBiz) Politechniki Opolskiej odbyły się warsztaty podsumowujące projekt „Efektywny transfer wiedzy z nauki do przemysłu w województwie opolskim“, który Politechnika Opolska realizuje przy współpracy z Samorządem Województwa Opolskiego, Uniwersytetem Opolskim oraz Uniwersytetem w Mannheim.
Udział w warsztatach wzięli pracownicy Politechniki oraz Uniwersytetu, którzy zaangażowani byli we współpracę z przedsiębiorstwami regionu opolskiego, jak również przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Wydziału Gospodarki i Innowacji Urząd Miasta Opola, Opolskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Opolskiego Centrum Demokraci Lokalnej, jak i naszego Działu Współpracy i Rozwoju.
Warsztaty prowadzone były przez Dr Niclas’a Rüffer’a oraz Marie Oehme. Nasi koledzy z Uniwersytetu Mannheim przedstawili wyniki współpracy, w tym: stopień osiągnięcia założonych celów współpracy pomiędzy naukowcami a przedsiębiorstwami, potencjał innowacyjny jako wynik zrealizowanej kooperacji.
Ważnym punktem w programie warsztatów była prezentacja wyników badań przeprowadzonych przez partnera niemieckiego monitorujących poziom zadowolenia przedsiębiorców z przeprowadzonej współpracy. Przedstawione wyniki wskazują na bardzo wysoki poziom zadowolenia przedsiębiorców ze współpracy ze środowiskiem nauki w ramach projektu oraz rokują na rozwój współpracy w przyszłości.
Dr Rüffer zaprezentował uczestnikom warsztatów rekomendacje przyszłych działań, jakie powinny zostać podjęte w Województwie Opolskim. Głównym celem projektu było zaproponowanie założeń współpracy pomiędzy nauką a biznesem, korzystając z dobrych doświadczeń partnera niemieckiego. Przedstawiona została koncepcja utworzenia opolskiego Centrum transferu wiedzy, technologii i innowacji jako centralnego brokera transferu pomiędzy nauką a MŚP. W toku warsztatów zaprezentowano dalsze rekomendacje działań (metodykę i organizację) mające na celu usprawnienie współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Między innymi wskazano na: politykę uniwersytecką nakierowaną na wspieranie transferu wiedzy i technologii, potrzebę holistycznego wsparcia start-upów i kultury przedsiębiorczości, utworzenie Szkoły Biznesu i Centrum B+R czy partycypacyjny rozwój polityki innowacji.
Jednym z materialnych efektów projektu jest publikacja naukowa pt. ,,Efektywny Transfer wiedzy z nauki do przemysłu w województwie opolskim. Uwarunkowania skutecznej współpracy.”
Publikacja ukazała się w językach: polskim, niemieckim oraz angielskim. Wersja elektroniczna publikacji jest do pobrania na stronie
https://weiz.po.opole.pl/index.php/realizowane-projekty.html
Wszystkim pracownikom Politechniki Opolskiej zaangażowanym w prace projektowe, zarówno od strony badawczo-naukowej jak i obsługi administracyjnej serdecznie dziękuję za współpracę i zaangażowanie.