Ruszają prace wykonawcze projektu „Przebudowa budynków 1 i 3 Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki w II Kampusie Politechniki Opolskiej”. Informację przekazał 19 styczna br. na spotkaniu z przedstawicielami komitetu sterującego pracami rektor prof. Marek Tukiendorf.
Inwestycja będzie dotyczyła budynków nr 1 i 3 przy ul. Prószkowskiej. Pani kanclerz Barbara Hetmańska, przewodnicząca komitetu sterującego projektu podkreśla, że dzięki projektowi zostanie zakończony wieloletni proces adaptacji dawnych koszarów.
wizualizacja
W wyniku montażu finansowego środków pochodzących w największej ilości z dotacji z NCBiR (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) ale także z RPO oraz Skarbu Państwa – do końca roku przeprowadzone zostaną potężne w skali uczelni zadania inwestycyjne na kwotę 30 milionów złotych.
Jakkolwiek projekt ten dotyczy bezpośrednio budynków 1 i 3, to należy przypomnieć, że już wcześniej właściwą termoizolacyjnie oraz estetycznie elewację otrzymał już budynek nr 2 (środkowy, widoczny na górnym zdjęciu) w tym kompleksie kampusu.
Dr hab. inż. Andrzej Cichoń, prof. PO, prodziekan ds. inwestycji i rozwoju WEAI z satysfakcją wylicza planowane tu laboratoria (27 w samym budynku nr 1!), sale wykładowe i pracownie komputerowe, wszystkie w pełni wyposażone od mebli, przez sprzęt multimedialny i sieciowy, po zaawansowaną aparaturę badawczą. Budynki będą przy tym dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, spełnią też wymogi ekologii (remont obu obiektów odbywa się w ramach projektu zastosowania odnawialnych źródeł energii).
Jak podkreśla dziekan prof. Marian Łukaniszyn, nowa inwestycja sprawi, że cały wydział przeniesie się pod wspólny adres przy ul Prószkowskiej, gdzie będą zlokalizowane wszystkie instytuty. Budynek nazywany popularnie ,,Lipskiem” (ul. Sosnkowskiego 31) zostanie przekazany Wydziałowi Inżynierii Produkcji i Logistyki.
Choć beneficjentem dotacji będzie jeden wydział, rektor widzi rzecz w szerszej perspektywie. To część projektu złożonego zarówno w programie wyborczym jak i w strategii uczelni – przekonuje. Jego zdaniem rozwój WEAiI pozwoli skutecznie dostosowywać profil kształcenia do potrzeb gospodarki w regionie, a tym samym poszerzać atrakcyjność oferty dydaktycznej naszej politechniki.
Projekt jest niezwykle ważny. Jak pokazują nasze doświadczenia, firmy, które inwestują w Opolu, zainteresowane są współpracą z Politechniką Opolską. Takie przedsiębiorstwa jak Polaris, czy IFM Eco-link, który planuje otwarcie centrum badawczo-rozwojowego z zapotrzebowaniem na stu inżynierów, w dużej części będą rekrutować specjalistów pochodzących właśnie z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki (ale nie tylko).
Warto zaznaczyć, że od początku kadencji 2012 roku łączna suma projektów inwestycyjnych, remontowych i badawczych do końca roku 2015 osiągnie wartość przekraczającą 60 milionów złotych.
Wśród nich znajdzie się między innymi kompletny remont Domu Studenta Zygzak, przebudowa budynku przy ul. Waryńskiego na potrzeby Centrum Nauka – Biznes CeNaBiz, czy wdrożenie projektu Uczelnia Nowej Generacji, mającego na celu wypracowanie kompatybilności uczelni z miastem i całym otoczeniem. Przypomnijmy, że za nami już 7 zrealizowanych projektów rozwojowych z programu 1.3.1 na kwotę około 10 milionów złotych.
To nie jest ostatni pomysł. Przy dalszej, sprzyjającej sytuacji finansowej, w planach mamy jeszcze termomodernizację budynku przy ul. Mikołajczyka, należącego do Wydziału Mechanicznego. Jeśli chodzi o II kampus to coraz bliższa jest perspektywa budowy ronda.
Warto też przypomnieć, że Prezydent Arkadiusz Wiśniewski, który deklarując intensywną współpracę z Politechniką Opolską, zapewnił, że plany budowy bezpiecznego skrzyżowania przy ul. Prószkowskiej (ronda) są priorytetowym zadaniem dla Opola.