Zabytkowy, wykonany przez berlińskich mistrzów zegar, który zdobi budynek Wydziału Budownictwa przy ul. Katowickiej, nabrał nowego blasku i znów odmierza czas – łącząc się satelitarnie z wzorcem i wybijając godziny za pomocą specjalnie osadzonych gongów.
Gmach główny Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej to jeden ze starszych budynków w Opolu. Został wybudowany w 1911 roku. Od 1968 roku jest siedzibą Wydziału Budownictwa. Jest to obiekt o klasycyzującym detalu architektonicznym, reprezentacyjnym charakterze, monumentalnej bryle i dostojnej architekturze, z wysokimi mansardowymi oraz czterospadowymi dachami, o pokryciu ceramicznym.
Na elewacji wschodniej, od placu wewnętrznego, jest zamontowany stary zegar, który od niepamiętnych czasów był nieczynny. Zegar jest firmy Rochlitz C. F. z Berlina założonej w 1849 roku, fabryki zegarów wieżowych. Założyciel firmy C. F. Rochlitz pracował przez wiele lat w warsztacie znanego zegarmistrza berlińskiego Leonharda.
W dniu 24 czerwca 2013 roku, po analizie złożonych ofert został wybrany Wykonawca na roboty polegające na naprawie i uruchomieniu zegara fasadowego, umiejscowionego na elewacji budynku Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej, zlokalizowanym przy ul. Katowickiej 48 w Opolu. Zakres prac obejmował między innymi:
dostawę, montaż i uruchomienie nowego mechanizmu mechaniczno- elektronicznego zegara,
demontaż i ponowny montaż odrestaurowanej tarczy zegara oraz wykonanie podświetlenia tarczy zegara,
demontaż, renowację, uruchomienie i ponowny montaż istniejącego dzwonu
z młotkami elektromagnetycznymi wraz z podstawą i elementami zdobniczymi.
Ponadto wykonano czyszczenie mechaniczne i ręczne bez demontażu okapu nad zegarem. Zaplanowane prace zostały wykonane w okresie przerwy wakacyjnej, a we wrześniu zegar zaczął wybijać kwadranse i pełne godziny, ożywiając tym budynek Wydziału Budownictwa.