Prof. Marek Tukiendorf odebrał to wyróżnienie podczas uroczystości w Pekinie. Promotor w przewodzie, prof. Tang Jun, Dziekan Wydziału Humanistyki i Prawa podkreślił ogromną rolę jaką odegrał i wciąż odgrywa prof. Tukiendorf w budowaniu relacji pomiędzy naszymi uczelniami. „Właśnie dzięki takim ludziom oba kraje są sobie coraz bliższe” – dodał prof. Tang Jun.
Prof. Liu Gonghui, rektor Politechniki Pekińskiej zaznaczył, że wyróżnienie tytułem Profesora Honorowego rektora Politechniki Opolskiej to dla niego osobiście wielki zaszczyt. „Wszyscy znają zasługi prof. Marka Tukiendorfa nie tylko w obszarze akademickim pomiędzy naszymi uczelniami. Od tego się zaczęło a teraz korzysta także z tych zasług nasz biznes” – powiedział w przemówieniu prof. Liu Gonghui.
„Cieszę się, że mogę być członkiem tak wspaniałej rodziny. Ten honor traktuję jako zobowiązanie do jeszcze intensywniejszej pracy, bo widać, że ona ma sens” – podkreślił prof. Marek Tukiendorf.
Po ceremonii rektor Tukiendorf wygłosił wykład pt. „The Road to Exellence Cooperation”, który przyjęto burzliwymi oklaskami, czego niewątpliwym dowodem jest między innymi załączone selfie z doktorantami z całego świata uczącymi się na Politechnice Pekińskiej.
Rektor Politechniki Opolskiej jest dwudziestym trzecim Profesorem Honorowym Politechniki Pekińskiej. Znajduje się wśród osób z całego świata , w tym noblistów. Tytuł ten otrzymali między innymi: Carlo Rubbia, Peter Deuflhard, C.Michael Walton, Jerzy Skubis, Robert Gallo, Daniel Loisance, Rolf Moehring, Eric Mazur, Eugene Allen.