– W tym roku po raz pierwszy otwarta została rekrutacja aż w 10 dyscyplinach naukowych. Dzięki temu kształcić będziemy doktorantów w 3 dziedzinach nauki! Na uwagę zasługuje również fakt, że Szkołą Doktorską Politechniki Opolskiej interesuje się coraz więcej obcokrajowców – mówi Anna Pieloch, kierownik Działu Nauki.
Kandydaci mogą się ubiegać o przejęcie do szkoły doktorskiej w następujących dyscyplinach: architektura i urbanistyka; automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; ekonomia i finanse; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria lądowa, geodezja i transport; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; nauki o kulturze fizycznej; nauki o zarządzaniu i jakości; nauki o zdrowiu.

Rekrutacja do szkoły doktorskiej (zamknięcie elektronicznej rejestracji: 5 września) prowadzona jest w trybie konkursowym. W jej trakcie, kandydaci powinni przedstawić, m.in., konspekt badań, zaakceptowany przez osobę gotową podjąć się funkcji promotora. Kandydaci do szkoły doktorskiej mogą skorzystać z listy tematów w poszczególnych dyscyplinach, przygotowanej przez promotorów. Jeśli jednak mają swój pomysł na badania i znajdą odpowiednią osobę, która podejmie się opieki naukowej, mogą go zaproponować. Co ważne, wybór ścieżki nie ma wpływu na wyniki rekrutacji.
Postępowanie rekrutacyjne jest dwuetapowe: I etap to ocena formalna, prowadzona na podstawie dokumentów złożonych w systemie IRK i kwalifikacja do etapu II, którym są rozmowy kwalifikacyjne.
Kandydaci zdobywają punkty za ocenę na dyplomie, znajomość języka obcego, wynik rozmowy kwalifikacyjnej oraz punkty za ukończenie tzw. kierunku „preferowanego”. Od tego roku wprowadzona została ocena kandydata promująca dotychczasowe osiągnięcia naukowe lub wdrożeniowe.
Realizacja pracy doktorskiej w trybie kształcenia w szkole doktorskiej umożliwia m.in. korzystanie z dostępnej w uczelni infrastruktury, wsparcia doświadczonych naukowców, korzystania z wewnętrznych programów grantowych, wsparcia administracyjnego przy aplikowaniu o środki z funduszy zewnętrznych, czy dostęp do szkoleń. Istotne jest także, iż program kształcenia w szkole doktorskiej prowadzi do uzyskania efektów uczenia się wymaganych do wszczęcia postępowania w sprawie nadania stopnia doktora. Ponadto doktorant otrzymuje ustawowe, comiesięczne stypendium przez cały okres kształcenia. Zainteresowani mogą się również ubiegać o miejsce w Domu Studenta.
Warto przypomnieć, że przyjęcie do szkoły doktorskiej jest jednym z warunków wzięcia udziału w Programie Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Doktorat wdrożeniowy”, polegającym na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami. Efektem będzie wdrażanie w tych podmiotach wyników prowadzonej przez doktorantów działalności naukowej.
Ogłoszenie listy osób przyjętych do Szkoły Doktorskiej Politechniki Opolskiej, zgodnie z harmonogramem, nastąpi 14 września br.