Dziewięcioro młodych naukowców Politechniki Opolskiej otrzymało grant w ramach programu MINIATURA. To rekord:
rok wcześniej grant otrzymało siedmioro naukowców, a dwa lata temu tylko jeden.
Jak informuje Narodowe Centrum Nauki, w konkursie MINIATURA 5 można było otrzymać grant na badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze i konsultacyjne. W całym konkursie złożono 1898 wniosków, w grupie nauk ścisłych i technicznych przyznano finansowanie (od 5 do 50 tysięcy złotych) dla 207 działań.
Dziewięć z nich to projekty młodych naukowców Politechniki Opolskiej, którzy o przyznanie grantu rywalizowali z przedstawicielami wszystkich polskich uczelni.
– To także pokazuje, że w kolejnych latach Politechnika Opolska będzie osiągać kolejne sukcesy naukowe, ponieważ grant MINIATURA to początek naukowego rozwoju. O ów grant mogą ubiegać się osoby, które uzyskały stopień doktora w ciągu ostatnich kilku lat. Stąd też mówimy o młodych pracownikach, którzy w zasadzie dopiero zaczynają rozwijać swoją karierę naukową – tłumaczy prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Dziewięć przyznanych grantów w ramach MINIATURY to rekord na Politechnice Opolskiej. Rok temu grant otrzymało siedmioro naukowców, a dwa lata temu tylko jeden. – To efekt systematycznej pracy naukowców Politechniki Opolskiej, innowacyjnych pomysłów, co skutkuje także dużym uznaniem w środowisku – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk.
Grant MINIATURA 5 otrzymali:
- dr Sebastian Rutkowski z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii na projekt: „Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do treningu mięśni oddechowych – rozwiązanie czy biały słoń?”
- dr hab. inż. Szczepan Paszkiel z Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki na projekt: „Badania pilotażowe zastosowania systemu szkoleniowego bazującego na obrazowaniu motorycznym w zakresie sterowania obiektami rzeczywistymi”.
- dr inż. Tomasz Maleska z Wydziału Budownictwa i Architektury na projekt: „Badania quasi-kompozytowej konstrukcji przepustu pod obciążeniem statycznym”.
- dr inż. Aleksandra Zygmunt z Wydziału Ekonomii i Zarządzania na projekt: „Kultura innowacyjności a działalność innowacyjna polskich i czeskich przedsiębiorstw”.
- dr inż. Alina Kaleta-Jurowska z Wydziału Budownictwa i Architektury na projekt: „Wpływ nanocząsteczek SiO2 na właściwości reologiczne zaczynów cementowych w obecności superplastyfikatora – ocena zjawiska tiksotropii”.
- dr inż. Marta Bogdan-Chudy z Wydziału Mechanicznego na projekt: „Wyznaczenie charakterystyk tribologicznych materiałów trudnoobrabialnych stosowanych w lotnictwie”.
- dr inż. Roman Chudy z Wydziału Mechanicznego na projekt: „Ocena oddziaływania obróbki sekwencyjnej na konstytuowanie technologicznej warstwy wierzchniej”.
- dr inż. Katarzyna Rudnik z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki na projekt: „Modelowanie determinant cen emisji CO2 na rynku EU ETS w warunkach niepewności”.
- dr inż. Marcin Tatara z Wydziału Budownictwa i Architektury na projekt: „Badania eksperymentalne liczby Strouhala modelu oblodzonego cięgna mostu podwieszonego”.