Wszystkie z dwunastu złożonych przez Politechnikę Opolską wniosków zostało zakwalifikowanych do ministerialnego programu „Doktorat wdrożeniowy”. To rekordowa liczba,
o zatwierdzenie której uczelnia konkurowała z najsilniejszymi ośrodkami akademickimi w Polsce.
– To dla politechniki duży sukces. Złożyliśmy 12 wniosków, wszystkie zostały zatwierdzone, będą finansowane przez ministerstwo. Należy zwrócić uwagę, że politechnika dopiero w zeszłym roku po raz pierwszy wzięła udział w programie (teraz rozstrzygnięto piątą edycję– przyp. red.), wtedy aplikowaliśmy o trzy doktoraty wdrożeniowe, które realizujemy. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż konkurencja w uzyskaniu doktoratów wdrożeniowych była bardzo silna. Rywalizowaliśmy z największymi jednostkami naukowymi w Polsce, co także pokazuje, że wnioski, jakie złożyliśmy były na tyle innowacyjne, ciekawe i dobrze przygotowane – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, który w swoim programie wyborczym stawiał wyraźny akcent na rozwinięcie szkoły doktorskiej.
To właśnie przyjęcie do szkoły doktorskiej jest jednym z warunków wzięcia udziału w ministerialnym projekcie „Doktorat wdrożeniowy”.
Doktorat wdrożeniowy to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora. Jest przeznaczona dla osób, które – chcąc rozwijać swoją karierę naukową – nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią.
– To także szansa dla przedsiębiorców na to, by zatrudnić zdolnego naukowca, który rozwiąże technologiczny problem, z którym zmaga się firma. Tym samym doktorant będzie jednocześnie pracował w przedsiębiorstwie i prowadził działalność naukową związaną z tematem swojej rozprawy doktorskiej w uczelni akademickiej, co miesiąc otrzymując z tego tytułu stypendium z Ministerstwa Edukacji i Nauki – wyjaśnia prof. Marcin Lorenc. Mowa o kwocie w wysokości 3450 zł lub 4450 zł (w zależności od momentu, kiedy została przeprowadzona ocena śródokresowa).

W trakcie pracy doktorat ma dwóch opiekunów merytorycznych: jednego po stronie pracodawcy, drugiego po stronie uczelni.
Głównym założeniem programu jest ułatwienie rozpoczęcia współpracy firm i uczelni w zakresie realizacji badań skupionych wokół problemu wskazanego przez firmę co może prowadzić do rozszerzania współpracy w różnych obszarach działalności uczelni, nie tylko bezpośrednio związanych z samym projektem.
Tytuły projektów złożonych przez Politechnikę Opolską to:
- Wpływ parametrów oświetlenia na odwzorowanie cech morfologicznych powierzchni.
- Zwiększanie efektywności komunikacji człowiek-komputer (human – to –machine) w języku naturalnym w autonomicznych systemach robotycznych poprzez akwizycję i deskrypcję zagregowanej informacji wielokanałowej.
- Opracowanie technologii wytwarzania połączeń nierozłącznych wraz z metrologiczną i eksploatacyjną charakterystyką złącza.
- Redukcja zanieczyszczeń w wymiennikach ciepła.
- Badania wpływu dynamicznych charakterystyk procesu wiercenia blach pakietowych na jakość wymiarowo-kształtową oraz funkcjonalność technologiczną kształtowanych otworów.
- Optymalizacja i skalowanie układów przepływowych w procesie przyspieszonej ekstrakcji na zimno złoża porowatego (kawa, herbata) z zastosowaniem numerycznej mechaniki płynów (CFD).
- Relatywność tekstury i wpływ jej wyróżników na profile wypalania ziaren kawy w korelacji z jakością sensoryczną kaw segmentu speciality.
- Badanie wpływu procesu frezowania z wykorzystaniem robota przemysłowego na jakość powierzchni oraz trwałość narzędzi skrawających.
- Opracowanie i wdrożenie do produkcji nowoczesnych systemów drzwiowych przeznaczonych do implementacji w pojazdach szynowych.
- Bezprzewodowa ładowarka elektryczna przemysłowych robotów mobilnych wykorzystująca zjawisko rezonansu magnetycznego w układzie z superkondensatorami do krótkotrwałego przesyłu energii.
- Symulacja komputerowa i weryfikacja pomiarowa akceleratora elektromagnetycznego do badań impaktowych.
- Nagrzewanie indukcyjne materiałów warstwowych łączonych wybuchowo.
Liczba złożonych i zatwierdzonych doktoratów wdrożeniowych to nie jedyny rekord, jaki padł ostatnio na Politechnice Opolskiej. Przypomnijmy, że tylko w 2020 roku do Urzędu Patentowego RP naukowcy z Politechniki Opolskiej zgłosili 33 wynalazki. Dla porównania: rok wcześniej takich zgłoszeń było 17, a dwa lata temu tylko dziewięć. Na uczelni padł także rekord w ilości publikacji i aplikowania o granty, w tym najbardziej prestiżowe oraz tworzenia ilości interdyscyplinarnych międzynarodowych zespołów.