Przystosowanie starszych mostów do zwiększonego ruchu samochodowego, zastosowanie sztucznych sieci neuronowych oraz wykorzystanie energii turbin wiatrowych w przesztrzeni miejskiej Opola to przykłady projektów, nad którymi młodzi naukowcy z Politechniki Opolskiej pracowali przez ostatnie dwa lata dzięki dofinansowaniu z samorządu województwa.
Stypendia doktoranckie na łączną kwotę ponad 6 milionów zł trafiły także na Uniwersytet Opolski. W sumie skorzystało z nich blisko sto osób.
Dziś w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące program stypendialny. Obok przedstawicieli samorządu i środowiska akademickiego, wzięli w nim udział także opolscy przedsiębiorcy, z którymi stypendyści współpracowali przy realizacji swoich badań. Jednym z założeń projektu, obok zachęty do efektywnej pracy badawczej, która powinna wpłynąć na wzrost innowacyjności i konkurencyjności opolskiej gospodarki, było bowiem wzmocnienie powiązań między nauką i biznesem.
Bez programów wsparcia – zauważył rektor politechniki prof. Marek Tukiendorf – za kilka, czy kilkanaście lat nie będziemy w stanie konkurować z badaczami z krajów wysokorozwiniętych.
O tym, jak ważne jest środowisko doktorantów dla Politechniki Opolskiej – przypomniał także – niech świadczy współpraca z samorządem młodych naukowców. Nasza uczelnia znalazła się w czołówce rankingu najbardziej prodoktoranckich w Polsce. Należy z całą stanowczością iść tą drogą i traktować to jako inwestycję, której owoce będziemy zbierać w przyszłości.
W czasie uroczystości wręczona została nagroda za najlepsze rozwiązanie innowacyjne. Trafiła do stypendystki z Politechniki Opolskiej – dr inż. Marty Kurek, która opracowała ,,metodę wyznaczania trwałości zmęczeniowej dla materiałów charakteryzujących się nierównoległymi charakterystykami zmęczeniowymi dla zginania wahadłowego i skręcania obustronnego przy wieloosiowych obciążeniach eksploatacyjnych”.
Jej promotorem był prof. Tadeusz Łagoda, dziekan Wydziału Mechanicznego i jednocześnie koordynator projektu stypendialnego na naszej uczelni.
Uwaga! Jest już zgoda na kontynuację!