„Symulacja i optymalizacja ruchu pojazdów w obrębie skrzyżowań na przykładzie ul. Ozimskiej w Opolu” – to tytuł pracy magisterskiej, którą na ocenę bardzo dobrą obroniła Maria Działa, absolwentka logistyki.
– Dyplomantka poruszyła temat, który dotyczy praktycznie każdego mieszkańca Opola, ponieważ ulica Ozimska stanowi główny ciąg komunikacyjny miasta. Praca wykazuje się innowacyjnością, pomysłowością oraz kreatywnością. W pracy przedstawiono symulację i optymalizację skrzyżowań newralgicznych wzdłuż ulicy Ozimskiej – informuje promotor pracy dr inż. Dariusz Masłowski z Katedry Logistyki Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej.
– Zaczęłam od zbadania zadowolenia użytkowników ruchu, następnie przeprowadziłam kontrolę jak faktycznie wygląda dane skrzyżowanie: mierzyłam czas pracy sygnalizacji świetlnej oraz liczbę pojazdów przejeżdżających przez skrzyżowania oraz dojeżdżających do skrzyżowań wzdłuż ulicy Ozimskiej. Na podstawie analizy danych wybrane zostały cztery skrzyżowania, które wskazywały na problemy z przepustowością. To skrzyżowania z ulicą Reymonta, Plebiscytową, Katowicką oraz Horoszkiewicza. Jeśli chodzi o ostatnie trzy skrzyżowania, to regulacja świateł zdecydowanie wpłynie na poprawę przepływu ruchu – tłumaczy mgr inż. Maria Działa.

Promotor pracy zwraca uwagę, że choć mowa o skrzyżowaniach na których działa system ITS, to potrzebuje on jak największej ilości danych, aby usprawnić ruch samochodowy. – Bez takich badań, jak wykonała dyplomantka, nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Mogą one posłużyć osobom zarządzającym ruchem do jego poprawy. Studentka bowiem wykazała w pracy, że dzięki jej rozwiązaniom średnio o 10% można zwiększyć przepustowość na tej ulicy, niestety kosztem innych ulic. W przypadku optymalizacji nierzadko trzeba wybrać mniejsze zło – zauważa dr inż. Dariusz Masłowski.
Mgr inż. Maria Działa już pracuje w zawodzie i jak wspomina, studia na Politechnice Opolskiej dały jej bardzo dużo. – Aktywnie brałam udział także w życiu studenckim, począwszy od chóru po dwa koła naukowe – uśmiecha się.