Z inicjatywy Biura Obsługi Inwestorów przy Urzędzie Miasta Opole zorganizowaliśmy kolejny cykl zajęć dla uczniów klas maturalnych z pięciu wybranych miast.
W terminie od 6 do 16 listopada 2017 zawitała do nas młodzież z ZS nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu, ZS im. Gen. J. Bema z Zawiercia, ZS im. B. Prusa z Częstochowy, ZSiPO Rolnik w Nysie oraz ZST nr 1 im. S. Staszica z Rybnika.
Miejscowości te, wg pracowników Ratusza, są idealnymi miejscami, w których należy promować akademickie Opole.
Nowoczesne, piętrowe autokary były pełne informatyków, mechatroników oraz mechaników i właśnie dla nich Wydziały Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz Mechaniczny przygotowały atrakcyjny program 3.5-godzinnego pobytu w najnowocześniejszych pracowniach politechniki.
Wielkie podziękowania należą się studentom, którzy prowadzili zajęcia samodzielnie lub wspierali dydaktyków. Warsztaty komputerowe (Unity, HTML I CSS, Blender, Construct, C#) zrealizowali: Paulina Wuczkowska, Natalia Szydło, Patryk Jastal, Patryk Trompeta.
Swoimi autorskimi projektami z zakresu elektrodynamiki i mechatroniki (m.in.silnikiem solarnym, wyrzutnią magnetyczną, lewitacją magnetyczną: diamagnetyczną, wiroprądową i nadprzewodnikową; robotem line follower, inteligentnym wiatrakiem, dronem, zdalnie sterowanym pojazdem opartym o technologię raspberry Pi pracującym w sieci Wi-Fi) chwalili się studenci: Paweł Piekielny, Patryk Szywalski i Adrian Lipowski.
Tematy prezentowane podczas wizyt:
- Mechatronika, dr inż. Gerard Bursy, dr inż. Sławomir Pluta
- Informatyka, dr inż. Anna Zatwarnicka (oraz ww. studenci)
- Sterowniki programowalne, dr hab. inż. Krzysztof Tomczewski, prof. PO
- Pracownia robotyki, mgr inż. Rafał Gasz
- ifm Industry 4.0 LAB, dr inż. Marek Szmechta
- Muzeum Lamp Rentgenowskich, dr inż. Grzegorz Jezierski
- Informatyka śledcza, dr inż. Michał Podpora
- Wybrane zastosowania elektrodynamiki, dr hab. inż. Andrzej Waindok, prof. PO (oraz ww. studenci).
- Wybrane zagadnienia z historii motoryzacji, dr inż. Wacław Hepner
- Działalność Katedry Pojazdów. Ekodriving, dr inż. Ireneusz Hetmańczyk
- Prototypowanie w 3D, mgr inż. Roman Chudy
- Badania i diagnostyka samochodu, dr inż. Krzysztof Prażnowski, mgr inż. Krystian Hennek
Koordynatorem wizyt na Politechnice Opolskiej była Sekcja Promocji I Kultury PO, która bardzo dziękuje za pomoc prodziekanowi ds. współpracy i rozwoju WEAiI prof. Andrzejowi Cichoniowi i prof. Andrzejowi Augustyniakowi oraz doktorom Jackowi Korniakowi, Grzegorzowi Borsukowi i Sławomirowi Pochwale.